Několik tisíc lidí si připomnělo na Albertově odkaz 17. listopadu. Akce se konala s týdenním zpožděním, protože v den výročí si Albertov zabral prezident Miloš Zeman za účelem sebeoslavy prostřednictvím fašizujícího sdružení muslimobijce Martina Konvičky.

Rozdíl mezi oběma akcemi nejlépe vystihl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. "Češi jsou plebejský národ, přišel o své elity aristokratické i měšťanské. Ovšem existuje na jedné straně plebejství lokajské, které se krčí před vrchností, ubližuje slabším a nemá úctu k pravidlům. A na druhé straně plebejství svobodné, osvobozené prací a vzděláním, které reprezentovali například František Palacký nebo Tomáš Garrigue Masaryk a které je hrdé, sebevědomé a připravené pomáhat slabším." Lépe to říct nelze. Otázkou zůstává, který z typů plebejství nyní v Česku zvítězí. Budoucnost svobody na ničem jiném tolik nezávisí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru