Čína rozbila nezákonnou bankovní síť, která zpracovala ilegální devizové transakce v objemu 410 miliard jüanů (zhruba 1,6 bilionu korun). V rámci zátahu bylo podle čínského Lidového deníku zadrženo a potrestáno více než 370 lidí. Od dubna bylo odhaleno přes 170 případů praní špinavých peněz a ilegálních převodů finančních prostředků.

Čínský akciový trh se zotavil. Na burzu již mohou vstupovat nové firmy - čtěte ZDE

Policie oznámila, že ústřední postavou sítě zvané Zhejiang byl Zhao Mouyi, který do zámoří vyvedl přes 100 miliard jüanů, k čemuž použil 850 různých bankovních účtů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle státních médií šlo o největší nezákonnou bankovní síť, jaká byla dosud v Číně odhalena. Čínští představitelé podle AP varují, že problémy s ilegálními bankovními aktivitami nabírají na síle. Obávají se, že nezákonné bankovní sítě jsou využívány zkorumpovanými úředníky, zločinci a teroristy k praní špinavých peněz.

Zátah se uskutečnil v době, kdy se Peking snaží zmírnit nezákonný odliv kapitálu. V Číně platí přísná pravidla pro pohyb kapitálu, která mimo jiné omezují jednotlivcům převody peněz do zahraničí na maximálně 50 000 dolarů (zhruba 1,3 milionu korun) ročně. Tato pravidla jsou však podle agentury AP ve velké míře obcházena.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru