Padl by reálný socialismus, kdyby byl schopen každý rok zvýšit ekonomický růst země, řekněme, o pět procent? Chtěli jsme kapitalismus zejména kvůli svobodě, nebo kvůli růstu blahobytu?

Když jsem tuto otázku před dvěma dny položil podnikatelům, byla odpověď půl na půl. Půlka publika si myslela, že by nepadl, druhá, že ano. Toto je totiž klíčová otázka: kdyby nastal konflikt a my si museli vybrat mezi svobodou a růstem, co bychom si vybrali? To je otázka navýsost důležitá. Upřednostníme-li hospodářský růst − na úkor našich základních hodnot demokracie a svobody, na úkor bohaté kultury, laskavé tolerance a pěstování kultury, která je kritická vůči politickým autoritám −, pak se staneme zemí, ve které bude radost žít. A to i kdyby nakrásně byla sebebohatší, jakože nebude v posledku ani to.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru