Festival Pražské jaro vyměnil generálního partnera. Českou spořitelnu, která po čtrnácti letech "přešla" k České filharmonii, nahradí firma Cetin. Ta letos vznikla rozdělením bývalé O2 na dvě společnosti, majoritu v ní vlastní PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Pražské jaro bude Cetin podporovat dva roky s opcí na další tři. "Nový generální partner je o něco velkorysejší než předchozí," odmítl upřesnit výši podpory Roman Bělor, ředitel festivalu, jehož rozpočet se opět pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun.

3. června uvede Pražské jaro recitál významného italského klavíristy Maurizia Polliniho. Tento "vymodlený host a jeden z nejžádanějších virtuozů posledních dekád", jak o něm říká Bělor, na festivalu hrál dvakrát – roku 1969 ještě s Českou filharmonií dirigovanou Karlem Ančerlem, podruhé v roce 1992. Plánované vystoupení před sedmi roky Pollini odřekl ze zdravotních důvodů.

O den dříve další zrušený koncert nahradí německý kontratenorista Andreas Scholl, kterého tuzemské Collegium 1704 doprovodí ve výběru Purcellových árií.

Ty už Scholl roku 2010 natočil pro společnost Decca. Za nahrávku nazvanou O Solitude později získal cenu hudebního BBC Music Magazine.

Hned několikrát na Pražském jaru 2016 zázní páté symfonie. Tu od Antona Brucknera uvede 15. května světový dirigent Daniel Barenboim s věhlasnou Staatskapelle Berlin.

Páté symfonie Prokofjeva a Beethovena zase na svých dvou koncertech zahraje BBC Symphony Orchestra, "nejslavnější, nejetablovanější z orchestrů BBC", jak připomněl Roman Bělor, a především těleso kdysi řízené Jiřím Bělohlávkem.

Toho ve funkci nahradil finský dirigent Sakari Oramo, jenž nyní na Pražském jaru naváže na "českou linku" uvedením Janáčkovy symfonické básně Balada blanická.

Dva roky po světové premiéře také BBC Symphony Orchestra v Česku prvně představí kompozici devětašedesátiletého britského skladatele Colina Matthewsa nazvanou Traces Remain.

Už se stalo pravidlem, že se na Pražské jaro po třech letech vrací londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields s dirigujícím pianistou Murrayem Perahiou, "plachým analytikem klavíru", jak o něm říká mluvčí festivalu Pavel Trojan.

Ten připomněl, že Perahia s orchestrem na festivalu vystoupil v letech 2004, 2007, 2010 a 2013. Tentokrát uvede Beethovenův klavírní koncert č. 4, kterému Perahia svoji "měkkou a lehkou interpretací vtiskne jedinečný punc", dodal Trojan.

Festival se příští rok zapojí i do celorepublikových oslav 700. výročí narození Karla IV. Připomene ho vystoupení belgického ansámblu Graindelavoix a koncert tuzemské Tiburtiny. Ten se bude jmenovat Úcta k Panně Marii ve 14. století a zazní na něm mariánské písňové formy z karlovské doby. Vystoupení se odehraje v Anežském klášteře, festival jej dohodl s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou.

"Do karlovských oslav náleží i koncert České filharmonie 17. května v katedrále sv. Víta. Snažili jsme se ho respektovat, ale součástí Pražského jara není," doplnil ředitel přehlídky.

Ta příští rok zahrne i drobný "festival uvnitř festivalu" zaměřený na španělskou a pobaltskou hudbu. Jeho součástí bude koncert Litevského národního symfonického orchestru, jenž 23. května uvede oratorio skladatele Broniuse Kutavičiuse. "Budeme se snažit autora dovézt do Prahy, aby mohl být české premiéře přítomen," doplnil mluvčí.

Slavná lotyšská houslistka Baiba Skride pro změnu se svoji sestrou, klavíristou Laumou, představí skladbu devětašedesátilehé lotyšského komponisty Pēterise Vaskse. "Zahrají jeho Malou letní hudbu, což je variace na Mozartovu Malou noční hudbu," upřesnil Trojan.

Mou vlast na tradičním zahajovacím koncertu přednese Česká filharmonie s dirigentem Paavo Järvim, který v zahraničí často uvádí českou hudbu. "Už letos v březnu zařadil Mou vlast na svůj koncert s Estonským symfonickým orchestrem, je tedy zřejmé, že se na festival připravuje," podotkl Trojan.

"Prologem festivalu", o jaký se před pěti lety obdobně postaral Sir John Eliot Gardiner, bude 7. května vystoupení korejského klavíristy Seong-Jin Cho. Ten minulý měsíc vyhrál Chopinovu mezinárodní klavírní soutěž.  "Je mu teprve dvaadvacet let a už zvítězil v nejnáročnější klavírní soutěži světa," zdůraznil ředitel festivalu Roman Bělor.