Do pražské Nemocnice Na Homolce přicházel Ivan Oliva před rokem s pověstí protřelého krizového manažera se zkušenostmi z velkých firem.

Ředitel špičkového pražského ústavu teď musí řešit nejsložitější problém svojí mise: třímiliardovou pokutu od finančního úřadu za to, že Homolka údajně léta obcházela zákon o zakázkách.

A podle informací HN nemusí zůstat jen u téhle, už tak obrovské, částky. Kromě takzvaného odvodu, tedy vrácení peněz do státního rozpočtu, může nemocnice dostat ještě penále. V krajním případě by se vyšplhalo až na další tři miliardy. "Penále je stanoveno ve výši jednoho promile denně. Maximální výše může být sto procent odvodu," potvrdil ředitel nemocnice Ivan Oliva.

Nemocnice zatím nic platit nemusí, proti pokutě se odvolala a je v takzvané ochranné lhůtě, dokud finanční ředitelství definitivně nerozhodne.

Je přitom pravděpodobné, že se jí odvoláním podaří částku snížit − tak jako například Úřadu vlády kvůli známé kauze zakázky pro firmu ProMoPro, zajišťující v roce 2009 předsednictví Evropské unii.

3 miliardy

korun musí zaplatit Nemocnice Na Homolce za obcházení zákona o zakázkách. Rozhodnutí zatím není pravomocné. K této částce se ale ještě mohou přidat až další tři miliardy jako penále.

Úřad: Obcházeli zakázkový zákon

Nemocnice Na Homolce, jak minulý týden zjistily Lidové noviny, má vrátit miliardy ze zakázek, které se odehrály mezi lety 2011 a 2013. Tedy mimo jiné z éry bývalého ředitele Vladimíra Dbalého, dnes obžalovaného kvůli tunelování nemocnice.

Neurochirurg Dbalý podle policie například předražil nákup gama nože nebo zmanipuloval soutěž na převedení chorobopisů do digitální podoby. A za tyto zakázky údajně dostával úplatky, což ovšem popírá.

Za Dbalého vytvořila nemocnice tři dceřiné firmy, eseróčka, přes něž začala nakupovat lékařský materiál i různé služby.

Podle názoru finančních úředníků ale šlo o obcházení zakázkového zákona. A vyměřené tři miliardy jsou vlastně součtem peněz, které přes dceřinku Holte Medical a další dvě společnosti během tří prověřovaných let protekly. Navíc ve chvíli, kdy pokuta bude pravomocná, může chtít finanční úřad podle zákona ještě penále od doby, kdy údajně předražené nákupy začaly probíhat. V případě Homolky by to bylo od roku 2011.

"Nenechají nás padnout"

Současný ředitel nemocnice Oliva, který praxi nakupování přes dceřiné firmy zrušil, říká, že je rozhodnutý se kvůli pokutě i soudit. I s rizikem, že by nemocnice musela stejně zaplatit − bez ohledu na výsledek.

Už zmíněný Úřad vlády měl kvůli zakázce na technické zajištění českého předsednictví EU původně vrátit 1,1 miliardy, nakonec se mu ji podařilo odvoláním u finančního ředitelství snížit zhruba na 850 milionů. Ale ty už Úřad vlády musel zaplatit, přestože podal žalobu.

"Podání žaloby ve správním soudnictví nemá odkladný účinek, tedy nemá vliv na povinnost zaplatit," vysvětlil mluvčí vlády Martin Ayrer. Nemocnice sice může požádat soud o svolení, aby nemusela zaplatit ihned, soud jí to však nemusí povolit.

Pokud by musela nemocnice miliardy skutečně uhradit, byl by to podle Olivy její konec. "Vůbec si nepřipouštím verzi, že by někdo nechal padnout tak vysoce specializované a ziskové zdravotnické pracoviště," uvedl Oliva.

Ministr financí Andrej Babiš přislíbil, že pokud nemocnice spor prohraje, vláda nemocnici finančně pomůže. "Určitě najdeme způsob, jak to vyřešit," uvedl Babiš ČT. Politici by zřejmě peníze na pokutu v rozpočtu našli, jako to udělali v případě ProMoPro.

Stát fakticky o žádné peníze nepřijde − jde jen o přelévání z jedné kapsy do druhé. Stát zaplatí pokutu za státní nemocnici a peníze opět skončí v rozpočtu.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.