Země, které nejvíce trpí migrační krizí, dostanou od české vlády ještě letos celkem 105 milionů korun. Dalších 68 milionů vláda uvolní příští rok. Jde o peníze vyčleněné navíc oproti původnímu rozpočtu, který počítal s výdaji souvisejícími s migrací kolem miliardy korun. Půjdou zejména do dvou unijních fondů pro Sýrii a pro Afriku.

"Pomáháme řešit uprchlickou krizi tam, kde vzniká: 105 milionů navíc letos zamíří na Blízký východ a do Afriky, pro potravinový program OSN a UNHCR," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dodal, že vláda chce tímto postupem omezit příliv uprchlíků do Evropy. "Chceme směřovat pomoc do těch zemí, kde uprchlíci jsou v táborech, jako je Libanon, Turecko, Jordánsko, a napnout všechny síly k tomu, aby nemuseli odcházet dále na sever," uvedl šéf české diplomacie.

Podle informací ministerstva zahraničí vláda letos vyčlenila pro pomoc zemím, které se potýkají s důsledky migrace více než miliardu korun. Přispívá na rozvojové projekty, které mají stabilizovat země, přes které proudí uprchlíci. Další část podpory představuje humanitární pomoc. V porovnání s loňskem se letošní výdaje zvýšily celkem o 292 milionů korun. Podobné výdaje plánuje Zaorálek také pro příští rok. Zásadní zvýšení humanitární pomoci by podle něj musela projednat vládní koalice a bylo by nutné najít i podporu u opozice. Sám by ale růst výdajů na humanitární pomoc uvítal.

Vláda včera zároveň schválila vyslání až 50 vojáků na pomoc Slovinsku při ochraně hranic. Kromě vojáků zamíří do Slovinska také 20 českých policistů. Podle ministra obrany Martina Stropnického vláda Slovinsku nabídla pomoc sama.

Slovinsko v posledních dvou týdnech čelí silnému náporu uprchlíků na svých hranicích. Proud běženců se na ně přesunul poté, co svoje hranice se Srbskem a Chorvatskem uzavřelo Maďarsko.

Související