Nejméně 27 lidí přišlo v pátek večer o život při požáru v hudebním klubu v rumunské metropoli Bukurešti. Dalších přibližně 180 osob utrpělo zranění a bylo rozvezeno do 12 nemocnic. Většinu obětí tvoří podle sobotní zprávy ministerstva vnitra mladí lidé a dospívající mládež. Počet mrtvých může být ještě vyšší, protože stav 25 zraněných je vážný.

Rychlost, kterou se v pátek večer rozšířil požár v nočním klubu v centru Bukurešti, zaskočila všechny přítomné, vyvolala šílenou paniku a přispěla tím k velkému počtu obětí. 

Rumunská vláda kvůli neštěstí vyhlásila třídenní státní smutek. Státní tajemník ministerstva vnitra Raed Arafat uvedl, že jde o vůbec "nejhorší takovou tragédii" v Bukurešti. Sdělil rovněž, že není známa totožnost 17 mrtvých. "Před tragédií se v klubu používala pyrotechnika. To je jediná informace, kterou nyní máme. Příčiny se samozřejmě vyšetřují," řekl BBC Arafat.

Premiér Victor Ponta podle agentury AFP naznačil, že mezi postiženými mohou být i cizinci, když vyjádřil "účast s cizími státními příslušníky, kteří byli zraněni nebo zemřeli". Úmrtí žádného cizince ale z lékařských kruhů zatím hlášeno není. Informace jsou prý jen o dvou zraněných Španělech, jednom Italovi a jednom Němci.

"Češi mezi oběťmi nejsou," potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Žádný občan České republiky není ani mezi těžce zraněnými, dodala. 

Podle různých informací bylo v klubu Colectiv kolem 200 až 400 lidí, kteří přišli na představení rumunské metalové skupiny Goodbye to Gravity. To provázela pyrotechnická show, při níž podle některých svědků došlo k explozi a následnému vznícení polystyrénové dekorace na pódiu a obložení zvukové izolace, z něhož se plameny rozšířily na zdi a strop.

Sál zaplnil hustý dým, ve kterém se nedalo dýchat, a četní návštěvníci omdlévali. Spousta zraněných utrpěla otravu zplodinami a popáleniny různého stupně, řada lidí přišla o vlasy. Mnozí mají podle zdravotníků zlomeniny, když upadli a vyděšený dav po nich šlapal.

Frontman koncertující kapely Alex Pascu se podle svědků v prvním okamžiku pokusil o "vtipnou" poznámku, ale hned vzápětí si uvědomil vážnost situace. Sám je nyní v nemocnici s vážným zraněním, napsala agentura AP.

"Hlavní zpěvák rychle zavtipkoval: 'To není součást programu.' Vzápětí si uvědomil, že to není žert, a požádal o hasicí přístroj," napsala Delia Tuguiová, která byla na koncertě s manželem a synem, na Facebooku. "Během 30 sekund… se oheň rozšířil po celém stropě. Lidé se rozběhli k východu, ale byl příliš úzký, a tak zpanikařili. Lidé se za mnou začali tlačit a šplhat po sobě ve snaze dostat se ven," dodala.

Ministerstvo vnitra upřesnilo, že 26 lidí zemřelo na místě a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice.

Televize Antena 3 hlásila, že ve vážném stavu jsou mimo jiné frontman kapely Pascu a také baskytarista Alex Telea. Teleovi rodiče ale podle pozdější informace svého syna pohřešují a stále ho hledají. 

"Lidé v hustém dýmu nebyli vidět. Vypukl naprostý chaos, lidé po sobě šlapali," vylíčil jeden z účastníků akce Victor Ionescu televizní stanici Digi 24 situaci, která v klubu nastala.

"Za pět vteřin byl celý strop v plamenech. Potom jsme se natlačili k jedinému východu," popsala televizi Antena 3 účastnice diskotéky. Další ze svědků popsal, že prchající návštěvníci museli další dveře rozbít.

Další svědek Alin Panduru uvedl, že požár se rozhořel "během 30 sekund". "Lidé nemohli z klubu ven, protože byl otevřen jen jeden východ, a okamžitě vznikla tlačenice," sdělil podle zpravodajského portálu Hotnews.

Také podle agentury DPA prchající hosté v panice ucpali jeden ze dvou východů, který byl jako jediný průchozí. Na místě zasahovalo asi 60 sanitek. Rumunský ministr zdravotnictví Nicolae Banicioiu vyzval obyvatele metropole, aby darovali krev, a pomohli tak zraněným. Podle agentury Reuters se během dne ve zdravotnických zařízeních přihlásilo na 600 dobrovolných dárců.

"Hluboký zármutek nad tragickou událostí" vyjádřil na své facebookové stránce rumunský prezident Klaus Iohannis. "Je to velmi smutný den pro nás pro všechny, pro náš národ a pro mě osobně," dodal.

Policie neštěstí vyšetřuje a prokuratura zahájila trestní stíhání neznámého pachatele. Prezident navštívil místo tragédie a objel nemocnice se zraněnými. Novinářům pak řekl, že podle všeho byly hrubě porušeny bezpečnostní předpisy. "Lidé jsou znechuceni tím, že se taková věc mohla stát, a já doufám, že budeme mít výsledky vyšetřování co nejdříve a že změníme normy tak, aby se něco takového už nikdy nestalo," prohlásil podle agentury AP.

Premiér Ponta, který se právě vrátil z návštěvy v Mexiku, nařídil kontrolu všech podobných zařízení v zemi, aby se zjistilo, zda je všude zajištěna bezpečnost a jsou respektovány všechny protipožární předpisy.

Související