Více než stovka českých dobrovolníků působí na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kde pomáhá tisícům migrantů mířících do Evropské unie. Ještě minulý týden, kdy na hranici před vstupem do Chorvatska uvízlo několik tisíc uprchlíků v dešti a větru, fungovala na přechodu jen zhruba třicítka Čechů. Takzvaný Czech Team pracuje čtyřiadvacet hodin denně již pátým týdnem. 

Zvýšila se i materiální a finanční pomoc, kterou z Česka posílají soukromí dárci. Přes milion korun na humanitární pomoc pro tým v Berkasovu by měla uvolnit také česká vláda, peníze poplynou prostřednictvím organizace Člověk v tísni, řekl vedoucí českého týmu Jan Piňos z iniciativy Pomáháme lidem na útěku.

Úsilí Čechů ocenila regionální šéfka pro střední a východní Evropu Dětského fondu OSN (UNICEF) Marie-Pierre Poirierová, která hranice navštívila.

"Přišli sem na své vlastní náklady, nabízejí své služby, jsou zde, aby na profesionální úrovni pomáhali a postarali se o uprchlíky a zůstávají tak dlouho, dokud mohou," řekla Poirierová a dodala, že je ohromena jejich nasazením. Evropa tímto nastavuje pozitivní tvář, poznamenala.

V těchto dnech se počet uprchlíků podle něj mírně snížil, průměrně nyní přes přechod přejdou tři tisíce lidí, nejčastěji v noci. Před dvěma dny jich přitom bylo šest tisíc.

Mnoho z nich nemá teplé oblečení ani boty. Situaci těžko snášejí zejména malé děti: kromě toho, že řada z nich je oblečena velmi nalehko, mají hlad a jsou často nachlazené. Dobrovolníci jim na místě dávají oblečení, vodu, vaří čaj a informují o další cestě. Starají se i o třídění odpadků. 

Člověk v tísni na akci podle Piňose uvolnil od individuálních dárců přes milion korun, tato organizace prý také pomáhá týmu komunikovat s úřady.

"Materiálně zabezpečila věci, na které bychom neměli peníze. Pronajala dům, kde mohou dobrovolníci přespat, a zakoupila nový generátor. Pomáhá nám také diplomaticky, jezdí na jednání komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR) nebo srbského Červeného kříže do Bělehradu a snaží se naši pozici zabezpečit," uvedl Piňos.

Češi totiž fungují v Berkasovu v podstatě "pololegálně", co se týká podávání informací, teplého jídla nebo práce zdravotníků. Od srbských úřadů prý velkou podporu nemají. Na hranici také působí v menším počtu Lékaři bez hranic, mezinárodní zdravotnická aliance WAHA a srbské křesťanské organizace.

Čechů je nejvíce. Například místní buňce Dětského fondu OSN (UNICEF), kde si mohou odpočinout matky s dětmi, Češi poskytují část sbírky hraček a dětského oblečení.

Stovky tisíc korun na humanitární pomoc plynou od soukromých dárců z Česka. Lidé vozí peníze Czech Teamu přímo do Berkasova v hotovosti nebo na kreditních kartách. Aby náklady byly co nejnižší, humanitární pomoc se pořizuje na místě. Na místo dorazil i kamion se sedmi tunami oblečení z dárcovských sbírek. Část už je v Berkasovu, ostatní v centrálním skladu Červeného kříže v Chorvatsku.

Na celé balkánské trase funguje podle centrální české koordinátorky Petry Quirke zhruba 150 českých dobrovolníků.