Před sedmi lety přišel Jakub Maščuch s myšlenkou vývoje zařízení, jež by bylo schopné jak zásobovat domácnosti levnou elektřinou a teplem z biomasy, tak například využít odpadního tepla z průmyslových procesů. Přemluvil vysokou školu, aby mu výzkum umožnila, sestavil tým, vzdělával se a sehnal peníze. Výsledkem je Wave 10, unikátní jednotka na využití odpadního tepla. Prodávat se začne v příštím roce.

Za svůj výkon Maščuch s týmem z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) letos dostal od místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka cenu E.ON Globe Award v kategorii Nápad. "Myšlenka, že bychom začali vyvíjet vlastní technologii jako základ pro různé aplikace, vznikla v roce 2008, když jsem začínal doktorské studium na Fakultě strojní ČVUT. Do studia jsem šel s praktickými zkušenostmi s přípravou investic v teplárenství. Viděl jsem, že je tam poptávka po určitém druhu technologií, která není uspokojená a nikdo se jí nevěnuje ani ve světě," popisuje začátky Maščuch.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Po sedmiletém výzkumu stvořil tým z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) unikátní zařízení Wave.
  • Počítá s tím, že každý dům či malý podnik by mohl mít svou vlastní elektrárnu.
  • Nápad si vysloužil ocenění v soutěži E.ON Globe Award.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.