Před sedmi lety přišel Jakub Maščuch s myšlenkou vývoje zařízení, jež by bylo schopné jak zásobovat domácnosti levnou elektřinou a teplem z biomasy, tak například využít odpadního tepla z průmyslových procesů. Přemluvil vysokou školu, aby mu výzkum umožnila, sestavil tým, vzdělával se a sehnal peníze. Výsledkem je Wave 10, unikátní jednotka na využití odpadního tepla. Prodávat se začne v příštím roce.

Za svůj výkon Maščuch s týmem z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) letos dostal od místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka cenu E.ON Globe Award v kategorii Nápad. "Myšlenka, že bychom začali vyvíjet vlastní technologii jako základ pro různé aplikace, vznikla v roce 2008, když jsem začínal doktorské studium na Fakultě strojní ČVUT. Do studia jsem šel s praktickými zkušenostmi s přípravou investic v teplárenství. Viděl jsem, že je tam poptávka po určitém druhu technologií, která není uspokojená a nikdo se jí nevěnuje ani ve světě," popisuje začátky Maščuch.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?