Jeden z největších sociálních experimentů v lidských dějinách končí. Čínští komunisté museli po 35 letech uznat, že kritici politiky jednoho dítěte mají pravdu. Populace stárne, a navíc přichází na svět příliš mnoho chlapců, neboť mnozí rodiče volí potrat, když zjistí, že čekají holčičku.

Politika jednoho dítěte byla prosazována brutálními způsoby, nezřídka nucenými potraty. Páry, které čekaly druhé dítě, musely také platit velké pokuty. Vytvářelo se tak prostředí pro korupci, neboť místní funkcionáři si nechávali zaplatit, aby přimhouřili oči v konkrétních případech. Sociální inženýrství po čínsku ale vlastně pokračuje dál. Nový limit je stanoven na dvě děti.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru