Oficiálního odhalení se dočká až zítra, ale už její instalace se stala v Brně událostí. Na Moravském náměstí se instaluje osmimetrová jezdecká socha markraběte Jošta Lucemburského. A jak už to tak u pitoreskních soch Jaroslava Róny bývá, nejde o tuctové realistické ztvárnění pozapomenutého vládce ze 14. století. Socha doslova ožije, protože pod notně přehnanou délkou končetin koně se bude dát procházet, jezdec pak připomíná předlohu jen velmi schematicky. Lidová tvořivost už sochu překřtila na brněnskou žirafu.

Stejně jako Praha má od Róny svůj neopakovatelný pomník Franze Kafky, tak Brno má nyní neopakovatelný pomník Jošta. Příliš takových pomníků městům škodí, ale zároveň v každém městě by měl být alespoň jeden takový.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru