Distributor léčiv Pharmos kupuje od svého konkurenta ViaPharma část jeho klientského portfolia. ViaPharma si zachová zásobování lékáren Dr. Max a nemocničního trhu. Vyplývá to z oznámení firem na webu společnosti ViaPharma. Transakci už posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Obě firmy patří k největším subjektům na trhu. Společnost ViaPharma převzala před dvěma lety skupina Penta. Tehdy ještě firma působila na trhu pod názvem Gehe Pharma. Pod Pentu patří také síť lékáren Dr. Max.

Pharmos nyní kupuje prakticky celý segment nezávislých lékáren, který ViaPharma držela. Jak velký podíl mají na nynějších tržbách ViaPharmy, firma neuvedla. Dodávky pro Dr. Max se na nich podílí zhruba z 80 procent.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Společnost ViaPharma se chce nadále soustřeďovat na své klíčové strategické projekty, tedy zásobování sesterské lékárenské sítě Dr. Max a nemocničního trhu," uvedl generální ředitel ViaPharmy Daniel Horák. Dodávky pro síť Dr. Max přitom dnes tvoří zhruba 80 procent tržeb společnosti.

"Veškeré naše kroky budou směřovat k tomu, aby se změna vlastnictví u dotčených odběratelů neprojevila - pro dosavadní klienty ViaPharmy neznamená nový dodavatel žádnou faktickou změnu," uvedl Jiří Korta, předseda představenstva a generální ředitel Pharmosu.

Celá transakce by měla být po splnění všech kroků dokončena do konce roku. Výši transakce firmy nezveřejnily. ÚOHS se bude zabývat zejména oblastí velkoobchodního prodeje farmaceutických výrobků. Rozhodnout o povolení fúze by měl do konce listopadu.

Výnosy společnosti ViaPharma loni překročily hranici 11 miliard korun. Společnost vydělala po zdanění téměř 70 milionů. Naopak výnosy Pharmosu loni mírně klesly pod 11 miliardovou hranici. Zisk společnosti byl necelých šest milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru