Britští poslanci ve čtvrtek přijali normu, která zásadně mění způsob přijímání zákonů, které se týkají výhradně Anglie. Jedná se o nejdůležitější ústavní změnu za posledních několik desítek let, informovala agentura Reuters. Zákon proti sobě postavil anglické a skotské zákonodárce.

Norma prošla parlamentem poměrem hlasů 312 ku 270 ve prospěch návrhu známého jako "Angličané hlasují o anglických zákonech".

Předkladatelé ji vytvořili kvůli jedné ze zvláštností britského politického systému: Skotsko má svůj vlastní parlament, který může samostatně rozhodovat například o místním školství či zdravotnictví, v britském parlamentě v Londýně mohou ale skotští poslanci rozhodovat i o zákonech týkajících se stejných oblastí, které však platí výhradně pro Anglii. To se nelíbilo právě anglickým zákonodárcům.

Opatření bude v platnosti ve zkušební době jednoho roku. O zákonech, které se týkají jen Anglie, tak budou rozhodovat ve zvláštním hlasování poslanci zvolení jen za anglické volební okrsky. Budou tak mít právo zákon odmítnout, dříve než poputuje k projednání všech poslanců.

Zatímco podle poslance za jihoanglický volební okrsek Chrise Graylinga přinese změna do britského politického systému spravedlnost, podle poslanců Skotské národní strany (SNP) dělá zákon ze Skotů v britském parlamentu poslance druhého řádu.

"Skotsko se dívá a jeho nálada se zhoršuje," uvedl poslanec SNP Pete Wishart, jehož strana prosazuje vyhlášení nezávislosti Skotska.