Bylo to 24. října 1931, kdy byl Al Capone odsouzen k jedenácti letům vězení a k pokutě 250 tisíc dolarů za neplacení daní. Dnes, po čtyřiaosmdesáti letech, můžeme s klidným svědomím prohlásit, že se měl Al Capone držet toho, co uměl − vražd a loupení. Protože co se daňových úniků týče, v porovnání s dnešními nadnárodními korporacemi byl naprostý břídil.

Nezdaněné miliardy

Podle odhadů zemí G20 se nadnárodní společnosti každý rok celosvětově vyhnou daňové povinnosti ve výši 250 miliard dolarů. Ve skutečnosti se "daňová optimalizace" stala nedílnou součástí daňového plánování, kdy poradenské firmy nedělají nic jiného, než hledají díry v zákonech a navrhují stále složitější daňová schémata. Říká se tomu agresivní daňové plánování a ve skutečnosti jde o vyhýbání se daňové povinnosti na hraně zákona.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Z každých 100 dolarů uložených do bank či fondů míří osm na zahraniční účty do zemí s přátelštějším přístupem k neplacení daní.
  • Dohromady je takto na zahraničních účtech odloženo až sedm bilionů dolarů.
  • Jména firem uvedených na seznamu těch, kteří raději parkují peníze venku, nejsou překvapením.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru