Poslanecká sněmovna ve středu v prvním čtení i přes nesouhlas opozice schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému schodku klesnout o 30 miliard korun na 70 miliard. Pravice neúspěšně navrhovala vrácení rozpočtu vládě k přepracování s cílem snížit výdaje rozpočtu i jeho schodek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Středeční hlasování neznamená schválení rozpočtu, ale jen jeho základních ukazatelů. Ty už poslanci nebudou moci změnit, mohou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Závěrečné schvalování přijde na řadu v prosinci. Nyní jednotlivé kapitoly rozpočtu projednají sněmovní výbory.

Vláda předpokládá, že letošní schodek bude ještě nižší, než původně plánovala. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že dnes ráno činil deficit 25 miliard korun.

Pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovalo 95 poslanců, proti jich bylo 65.

Vláda rozpočet chválila. "Je to rozpočet, který Česká republika potřebuje," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj rozpočet přinese v neklidné době potřebnou stabilitu, podpoří růst, zaměstnanost a dobré fungování veřejných služeb. "Je to rozpočet, který posílí bezpečnost občanů a našeho státu," dodal. Nepředpokládá zásadní přesuny peněz během dalšího projednávání návrhu rozpočtu na příští rok ve Sněmovně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) mimo jiné uvedl, že rozpočet je odpovědný vůči příštím generacím.

Opozice naopak rozpočet podrobila kritice. TOP 09 neúspěšně navrhovala vrátit rozpočet vládě k přepracování tak, aby výdaje a schodek klesly nejméně o 20 miliard korun. ODS chtěla snížit výdaje o 30 miliard korun. Pravici se nelíbily například nízké výdaje na investice nebo na podporu vědy a výzkumu.

Podle KSČM vláda rezignovala na zvyšování příjmů státního rozpočtu opětovným zavedením progrese u daní z příjmů jednotlivců i firem. "Nemůžeme tolerovat takto předložený státní rozpočet," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš mimo jiné poznamenal, že některé vládní zákony nemusí přinést do rozpočtu očekávaný efekt.

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) řekl, že i kdyby byl rozpočet pozlacený, tak se pravici líbit nebude.

Pro příští rok počítá vláda s růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Růst by podle Babiše měla táhnout domácí poptávka. Na letošním růstu ekonomiky se podle něj podílel hlavně propad cen ropy na polovinu a větší čerpání evropských peněz.

Na daních a poplatcích chce stát vybrat proti letošku o 44,6 miliardy korun navíc, počítá tak s příjmem 619,7 miliardy korun. Výdaje na důchody mají meziročně vzrůst o 5,9 miliardy na 400,7 miliardy korun. Podpora obnovitelných zdrojů si v příštím roce vyžádá 20,4 miliardy korun, na platy ústavních činitelů má jít 4,5 miliardy korun.

Celkové výdaje budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Schodek má proti letošnímu klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun.