Mezinárodní setkání, koncerty, konference, výstavy nebo vydání výročních publikací za 250 milionů korun. Tak chtěla speciální národní komise oslavovat 700. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších panovníků na českém území Karla IV.

S ambiciózním plánem ale narazila – nejdříve jim ministr kultury Daniel Herman stáhl rozpočet na 192 milionů. A vláda při pondělním jednání navíc řekla, že by oslavy měly stát ještě o 100 milionů méně. Nový návrh má ministerstvo kultury předložit znovu za dva týdny.

"Těch 90 milionů je jakýsi rámec. Vše je ještě otevřené; výše financí tedy bude ještě dále debatována a poté upřesněna," uvádí tisková mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL říká, že prostor pro škrty tu je.

"Za ministerstvo kultury jsem například navrhl zcela vypustit částku pro příspěvkové organizace na rok 2015, což je téměř 13 milionů korun," míní Herman. Vláda má na příštím jednání řešit pouze konkrétní požadavky resortů.

I sami účastníci jednání o podobě oslav přiznávají, že plánovaná cena je skutečně vysoká. Už v připomínkovém řízení se ukázalo, že se na oslavách chtějí někteří přiživit. "O rozpočtu se vedly velké debaty, protože řada institucí tam dávala aktivity, které myslím pro oslavy nebyly adekvátní," potvrdil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Podle zdrojů z týmu okolo příprav národních oslav se řešilo například vydání několika knih k tématu Karla IV. od jednoho autora či jestli mají být do rozpočtu zařazeny akce, které už proběhly.

V plánu oslav výročí narození Karla IV. je několik akcí s mezinárodní účastí, hlavní dnem oslav má být sobota 14. května, den narození Karla IV.

Dopoledne bude slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, posléze slavnostní recepce ve Španělském sále Pražského hradu. Kromě toho návrh počítá s uspořádáním několika konferencí, výstav, vydání několika publikací, speciálních prohlídek památek a podobně. 

Které akce na seznamu zbudou a na jaké nakonec nedojde, zatím není jasné. Je také možné, že jednotlivé pořádající instituce akce uhradí ze svého rozpočtu. Už v tuto chvíli například Univerzita Karlova či pražské arcibiskupství počítají s tím, že akce pořádané k příležitosti oslav částečně zaplatí ze svých zdrojů.

Související