Lékárníci očekávají výrazný propad letošních příjmů. Odvětví, které ročně utrží kolem padesáti miliard korun, za letošní rok přijde o 1,7 miliardy korun. Upozornila na to Asociace provozovatelů lékárenských sítí, která sdružuje největší lékárenské řetězce Dr. Max, Devětsil a Benu na českém trhu.

Pokles příjmů zdůvodňují lékárníci dvěma faktory. "Pokračuje eroze cen a úhrad od pojišťoven, která nás připraví až o půl miliardy," uvedl Daniel Horák, šéf řetězce Dr. Max. Do hospodaření se ale promítne hlavně zrušení třicetikorunového poplatku za recept, který se od ledna v lékárnách neplatí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"To pro nás představuje ztrátu až 1,2 miliardy korun," upozornil Horák. Lékárny sice dostávají místo poplatku kompenzace za takzvaný signální výkon, který jim hradí pojišťovny. Ty ale nedosahují ani poloviny regulačního poplatku. Stát nyní slibuje lékárnám navrácení 12 korun za každý výdej na předpis.

"Navíc nám kompenzace nejsou garantovány pro všechny pobočky," upozornil Jan Jerhot, ředitel řetězce Devětsil.

Podle současné úpravy mají na kompenzace právo primárně "zajeté" lékárny a limit pro úhradu se odvozuje podle toho, kolik léků na předpis vydala dotyčná lékárna v letech 2013-2014. Když lékárna letos vydá léků více, nemá na další úhrady nárok. Pokud začala fungovat teprve nedávno, na poplatky, respektive kompenzace nemá nárok vůbec. "U nás je to případ dvou poboček, čímž přicházíme minimálně o tři sta tisíc korun," uvedl Jerhot.

Velké řetězce mírní dramatické scénáře, že by musely zavírat své lékárny. Upozorňují ale, že se jim nevyplatí provozovat například některá výdejní místa v odlehlých lokalitách, která otevíraly před pár lety.

Například Dr. Max otevřel pět takzvaných výdejen a v tuto chvíli předpokládá, že minimálně dvě z ekonomických důvodů uzavře.

Podle šéfů velkých řetězců se úprava minimálně následující rok nezmění. Lékárny ale podaly na ministerstvu zdravotnictví nový návrh kompenzace a požadují plnou výši původního poplatku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru