Střední střída v Číně podle zprávy Credit Suisse letos překročila milník 109 milionů lidí. Z prvního místa v žebříčku tak sesadila Spojené státy.

Od roku 2000 v Číně přibylo 43,4 milionu příslušníků střední třídy, ve Spojených státech se podle zprávy rozšířila pouze o 22 milionů.

Celosvětově se mezi střední třídu počítá 664 milionů dospělých, což činí čtrnáct procent populace. Před patnácti lety to bylo 524 milionů. V porovnání s těmi nejbohatšími střední třída bohatne pomaleji, vychází ze zveřejněných dat. 

"Můžeme očekávat další nárůst střední třídy v zemích s rozvíjející se ekonomikou, lví podíl na něm budou mít právě asijské země," uvedl Tidjane Thiam, ředitel Credit Suisse. "To se promítne v rozdílných zákaznických preferencích, ale i ve společenských změnách. Historicky doprovázel růst střední třídy společenskou stabilitu a prosperitu," doplnil.

Střední třídu určuje majetek, ne platy

Při definování střední třídy analytici zohledňují spíše výši majetku než samotné platy. Data se obvykle srovnávají právě se Spojenými státy, které mají tradičně největší střední třídu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spodní hranice se definuje majetkem odpovídajícím "dvojnásobku mediánu ročních příjmů" nebo 50 tisícům dolarů ve Spojených státech (v cenách z poloviny roku 2015).

Horní je definována jako desetinásobek tohoto objemu nebo jako "množství kapitálu, potřebného před odchodem do důchodu na koupi renty odpovídající mediánové mzdě do konce života."

Počet obyvatel střední třídy:

Zdroj: Credit Suisse
Komentář: Data jsou uvedena v milionech obyvatel.