Hillary Clintonová se ve středu v hotelovém kasinu v Las Vegas střetla v první televizní debatě demokratických kandidátů na prezidenta USA se svým hlavním rivalem, senátorem Berniem Sandersem ohledně americké angažovanosti na Blízkém východě, kontrole zbraní a hospodářské politice.

Oba na úvod téměř jednomyslně kritizovali sociální nerovnosti v americké společnosti. "Bohatí platí příliš málo a střední třída platí moc," prohlásila bývalá první dáma a šéfka americké diplomacie, která doufá, že se stane první prezidentkou v dějinách USA. Zapřisáhla se, že bude bojovat o zmenšení nerovností všeho druhu, aby otcové mohli "konečně" říci svým dcerám: "Ty se taky můžeš stát prezidentkou, až vyrosteš."

Senátor z Vermontu Sanders, který se označuje za socialistického demokrata, se ostře pustil do "bezprecedentních krizí", s nimiž se země potýká. "Náš systém financování voleb je zkorumpovaný, americká demokracie slábne," tvrdil a nabádal nenechat zemi v ruku "hrstky miliardářů".

Ale na Sandersovo opěvování skandinávského modelu Clintonová zareagovala suše: "Nejsme Dánsko. Líbí se mi Dánsko, ale jsme Spojené státy."

Spolu s favority debatovali bývalý guvernér Marylandu Martin O'Malley, bývalý guvernér a senátor za Rhode Island Lincoln Chafee a bývalý senátor za Virginii Jim Webb, těšící se podle průzkumů nepatrné podpoře.

Zdravotní sestra Judy Lermaová přijela ze San Antonia v Texasu, aby podpořila "Bernieho", o němž je přesvědčená, že "porazí Hillary", protože "hovoří o opravdových problémech, jako je klima, zdravotnictví a minimální mzda". Sanders je mezi demokraty vnímán jako hlas frustrace levice nad současným stavem americké politiky. Láká davy na poselství o potřebě větší spravedlnosti pro pracující.

Debata se mezi demokraty vede mírněji, než u republikánů, kde rekordní počty diváků přilákal miliardář Donald Trump. Ten předem označil diskusi demokratů za "velice nudnou", nicméně slíbil ji okomentovat.

"Jsem ráda, že se budete dívat. Bude to obrovské," žertovala před debatou Clintonová na účet miliardáře. Jeden z Trumpových hotelů leží sotva 800 metrů od hotelu Wynn, kde se debata odehrává.

"Je mi líto, že na scéně není tento večer žádná hvězda," napsal Trump krátce po zahájení diskuse.

Úkolem sedmašedesátileté političky je po skandálu okolo používání soukromého mailu přesvědčit, že zůstává nejlepší uchazečkou schopnou demokratům zajistit třetí mandát v Bílém domě za sebou.

Na svého hlavního soupeře zaútočila v souvislosti se střílením na školách a kontrole zbraní, protože v tomto prý vůbec není dost pevný vůči výrobcům; před deseti lety totiž hlasoval pro zákon skýtající zbrojovkám ochranu před žalobami. Sanders naopak napadl Clintonovou kvůli její podpoře bezletové zóny v Sýrii, což by podle něj vytvořilo "vážné problémy".

"Diplomacie není o výzkumu dokonalého řešení, ale o nalézání rovnováhy mezi různými riziky," vysvětlovala bývalá ministryně zahraničí, která se během debaty podle agentury AFP nikdy nenechala zahnat do úzkých.

Clintonová také požadovala "odvetná opatření" vůči "agresivnímu" počínání Ruska na mezinárodní scéně. Vláda by podle uchazečky měla dát Rusům jasně na srozuměnou, že v Sýrii mají být "součástí řešení", jehož cílem je ukončit krvavý konflikt, aby lidé masově neutíkali ze Sýrie.

Opět tvrdě odsoudila zběhlého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena za to, že "ukradl velice důležité informace", z nichž "mnoho se bohužel dostalo do nesprávných rukou".

Největší potlesk ale sklidil podle BBC Sanders, když ve vstřícném gestu k soupeřce prohlásil, že země už byla "nemocná" z debaty o elektronické poště Clintonové, kterou v této věci tvrdě kritizovali republikáni.

Sanders podle průzkumu přeskočil Clintonovou v žebříčku popularity prezidentských kandidátů ve státě New Hampshire, kde se budou demokratické primárky konat nejdříve, příští rok 9. února, a také v Iowě. Clintonová si ale udržuje výrazný náskok v jižních státech. Podle průzkumu CBS Clintonová vede nad Sandersem v poměru 46 ku 27 procentům.

Nad debatou, která má pomoci demokratickým voličům vybrat si svého uchazeče do prezidentských voleb v listopadu příštího roku, visí stín nepřítomného viceprezidenta Joe Bidena, který stále váhá, zda se má potřetí pustit do boje o nominaci.

Hlavu státu budou Američané volit začátkem listopadu příštího roku.

Související