Mediální skupina Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi (ODS) za články v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDnes.cz, které jej spojily s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. V úterý to pravomocně potvrdil odvolací soud.

Langer, kterého podle informací médií zadržela policie v souvislosti se solární elektrárnou Ševětín, uspěl se svou žalobou pouze částečně. Napadal totiž i další údajně lživá tvrzení. Vydavatelství sdělilo, že omluvu v deníku zveřejní, proti soudnímu rozhodnutí ale podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Omluva se týká tvrzení, že Langer je ve spisu Krakatice "podezřelý" z propojení na organizovaný zločin kolem bosse Mrázka. Mafra se hájila tím, že vycházela z přepisů policejních odposlechů. Z nich prý kromě jiného vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek využíval Langera přes realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy tehdejší ministr podle deníku lobboval.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Následky spojené s tím, že žalovaná (Mafra) utajované skutečnosti získala zřejmě nedovoleným jednáním osob, které porušily předpisy k ochraně bezpečnosti České republiky a jejichž totožnost nezveřejnila, musí zcela logicky nést ona sama," uvedla předsedkyně odvolacího senátu pražského vrchního soudu Dagmar Javůrková.

Podle ní se pravdivost informace o propojení Langera s Mrázkem Mafře nepodařilo prokázat, naopak výslechy svědků prý byly dostatečným podkladem pro to, že Langer osobou podezřelou z propojení nebyl.

"Rozhodnutí soudu respektujeme, omluvu za článek, který v roce 2008 napsal bývalý redaktor MF DNES zveřejníme, nicméně proti rozsudku podáme dovolání k Nejvyššímu soudu," sdělila Silvie Škábová z Mafry.

Podle verdiktu Mafra použila pojem "podezřelý" způsobem, který byl objektivně způsobilý zasáhnout Langerovu čest, a to vzhledem k trestněprávnímu kontextu. "Novinářskou zkratku nelze tolerovat v tak zásadní a jasné věci, jakou je podezření z napojení na organizovaný zločin," zdůraznila. Zároveň však zmírnila rozsudek v tom, že omluva uveřejněná v Mladé frontě Dnes nemusí mít rozsah čtvrtiny strany, postačí osmina.

Langerovi se nelíbily ani další výroky deníku, který podle něj vedl cílenou kampaň proti jeho osobě. V tom mu ale soudy za pravdu nedaly. Bývalý politik konkrétně nesouhlasil s tvrzením, že porušil zákon o střetu zájmů či že lobboval za svého známého Ivana Kyselého, který Langerovi v minulosti půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci.

Za nepravdivou Langer označil například informaci, že si s Kyselým pomohli navzájem nebo že tají okolnosti úvěru. Kyselý byl v úterý podle ČT rovněž zadržen policií.

Podle MfD byl Kyselý obchodním partnerem magnáta Sekyry a v roce 2000 společně usilovali o podíl v největší české stavební firmě IPS. Langer, který byl tehdy místopředsedou Poslanecké sněmovny, jim podle deníku v tomto úsilí napomáhal. To, že si Langer s Kyselým navzájem pomohli, označil před časem za "nespornou věc" i pražský městský soud.

Langer se žalobou na ochranu osobnosti domáhal omluvy řadu let. Pražský městský soud jeho nárok v březnu 2010 původně zamítl s tím, že napadené články nebyly jednostranné a politik pokaždé dostal příležitost, aby se k nim vyjádřil. Langer se však úspěšně odvolal k vrchnímu soudu, který nařídil kauzu projednat znovu. Poté už městský soud politikovi částečně vyhověl.