Ruský prezident Vladimir Putin se v neděli setkal se saúdskoarabským ministrem obrany Muhammadem bin Salmánem Saúdem. Tématem jejich jednání byla zejména situace v Sýrii. Jak po schůzce uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí, jeho země má obavy kvůli krokům Moskvy v Sýrii. Moskva prý těmto obavám rozumí, jak ale šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zdůraznil, obě země se shodují, že je třeba zabránit vytvoření teroristického chalífátu v Sýrii.

"Obě strany chápou dnešní schůzku jako cestu k prohloubení naší spolupráce," prohlásil ministr Lavrov. Putin se s bin Salmánem Saúdem, který je synem saúdskoarabského krále, setkal na okraj Velké ceny Ruska formule 1 v Soči.

Rusko začalo před dvěma týdny s bombardováním nepřátel syrského prezidenta Bašára Asada. K nim patří i povstalecké skupiny podporované právě Rijádem, což Saúdskou Arábii pobouřilo.

Moskva tvrdí, že útočí pouze na islamisty, podle Saúdské Arábie ale ruská letadla bombardují i povstalecké skupiny bojující proti Asadovi. Jak ruský ministr zahraničí uvedl, Moskva si uvědomuje, že má Rijád "obavy" ohledně ruských cílů. Ruské letectvo se ale podle něj zaměřuje pouze na extremisty včetně takzvaného Islámského státu (IS) a fronty an-Nusra, která je napojena na teroristickou síť al-Káida.

Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr uvedl, že jeho země chce s Ruskem najít společnou řeč, aby se jim podařilo zachovat jednotnou Sýrii. Rijád si představuje, že by v zemi nějakou dobu vládl přechodný kabinet, což by podle ministra znamenalo, že prezident Asad bude muset svou funkci opustit. Rusko je přitom jedním z hlavních Asadových spojenců a cílem jeho leteckých úderů v Sýrii je právě posílení Asadova režimu.

I přes tyto rozpory se prý obě země shodly, že upevní spolupráci v Sýrii a v boji proti terorismu. Džubajr doufá, že podobná jednání mezi Saúdskou Arábií a Ruskem budou pokračovat i příští týden.

"Vyjádřili jsme obavy ohledně toho, že tyto operace v Sýrii by mohly být považovány za spojenectví mezi Íránem a Ruskem," prohlásil šéf saúdskoarabské diplomacie. Pro Saúdskou Arábii je Írán odvěkým nepřítelem v regionu. Teherán je přitom dalším velkým spojencem syrského prezidenta. "Během jednání nám naši ruští přátelé vysvětlili, že jejich hlavním cílem je bojovat proti ISIS a terorismu," dodal Džubajr. ISIS je zkratka někdy používaná pro Islámský stát.