Slovenský prezident Andrej Kiska ve středu kritizoval levicovou vládu premiéra Roberta Fica za její přístup k řešení migrační krize v EU. Bratislava podle něj prohrála v otázce zavedení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků z důvodu, že nepochopila solidaritu mezi členskými zeměmi EU a že nenabídla dostatečnou dobrovolnou pomoc k řešení přílivu uprchlíků.

"Když Slovensko v červenci oznámilo, ještě na dobrovolné bázi, přijetí stovky lidí z celkového počtu 40 000, ztratili jsme sympatie ve většině Evropy. Ztratili jsme porozumění a pochopení i pro každý rozumný argument. Slovensko se stalo objektem narážek a zesměšňování evropských a světových medií. Jako by se ze slovenské pozice vytratil člověk," řekl Kiska v projevu před poslanci slovenského parlamentu.

Představitelé jednobarevné vlády sociálních demokratů dlouhodobě odmítají rozmístění migrantů mezi členské státy EU na základě kvót. Slovensko také odmítlo na dobrovolném principu poskytnout azyl většímu počtu migrantů.

Premiér Fico v této souvislosti zmiňoval údajné bezpečnostní riziko či skutečnost, že výrazná většina běženců prý prchá z vlasti pouze za lepšími ekonomickými podmínkami. Ficova vláda došla k závěru, že rozhodnutí většiny členských států EU o zavedení kvót napadne žalobou u soudu EU a že rozhodnutí o kvótách se nepodřídí.

"Zvláště v politické debatě zazníval až příliš silně právě takový tón, který strach ze všech migrantů povzbuzoval. Od bezprostřední bezpečnostní hrozby, kterou by prý představovalo několik stovek nebo tisíc lidí prchající před válkou, až po necitlivost a podsouvání názoru, jako by téměř všichni migranti byli ekonomičtí spekulanti a do Evropy přicházeli jen kvůli pohodlnějšímu životu," uvedl Kiska, podle něhož debatu o vlastním příspěvku Slovenska k řešení migrační krize v zemi nahradilo poučování jiných států, kde selhaly a co by měly dělat.

Slovensko by mělo podle Kisky co nejrychleji smazat nepříznivý dojem, který v souvislosti s migrační krizí zanechalo v Evropě, a zároveň by se mělo dostat z osamocené pozice, do níž se dostalo.

"Přijetí několika stovek nebo i tisíc lidí prchajících před válkou a násilím by bylo v silách Slovenska. Nešlo by o žádné ohrožení Slovenska ani by to nemělo vliv na lepší nebo horší život lidí na Slovensku," řekl Kiska.

Fico ještě před vystoupením Kisky prohlásil, že jeho kabinet a prezident mají na uprchlickou krizi rozdílný názor. "Plnou odpovědnost za politiku v oblasti migrace má vláda," uvedl Fico před novináři. Za neúčast ve sněmovně během projevu prezidenta se premiér omluvil a zdůvodnil ji odjezdem na pracovní návštěvu Kuby.

Slovenský prezident před poslanci také upozornil, že v posledních letech se země dostává do sporu s klíčovými spojenci. Zároveň připomněl rozpad bývalé vládní koalice stran pravého středu v otázce pomoci zadluženým zemím eurozóny, což v roce 2011 vedlo k pádu vlády premiérky Ivety Radičové a k vypsání předčasných voleb. Slovensko tehdy jako poslední země eurozóny rozšíření pravomocí záchranného fondu EFSF nakonec schválilo.