Odcházení Karla Schwarzenberga je specifické. Nenásilné, přirozeně spojené se stárnutím, ale přesto svým způsobem zlomové. Když mizeli premiéři Stanislav Gross, Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Petr Nečas, jakož i jiní politici, kteří stojí za řeč ještě méně, způsobilo to vždy krátkodobé mocenské pnutí. Ale na rovině osobnostní, ze které jedině může politika čerpat autenticitu a energii, se nedělo nic. Jeden střídal druhého, kus za kus, zleva zprava. Defilé na orloji zaměnitelnosti. Když nyní odejde Karel Schwarzenberg, bude to jiné. Konstrukce české politiky navenek nezakolísá; výměna předsedy čtvrté až páté nejsilnější strany je formálně vzato marginálie. Jenže uvnitř něco povolí. Zmizí poslední element, který české politice dodával nadlokální, či možná i světový rozměr.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru