Cenu nadace VIZE 97 obdržel americký historik Timothy Snyder. "Evropa je závislá na solidaritě a solidarita je závislá na pravdě. Lživá destrukce odpovědnosti může zajít tak daleko, že zničí evropský systém jako takový," řekl profesor Yaleovy univerzity v děkovném projevu.

Evropané jsou podle něj schopni rozhodnout se, zda si poví pravdu o své vlastní historii. Domnívá se, že by bylo dobré, kdyby si společnosti lépe uvědomovaly, jak se jejich vůdci chovali ve 30. a 40. letech 20. století během židovské uprchlické krize, jež předcházela holokaustu. "Slýchávám argument, že Slovensko, Maďarsko a Česká republika nemohou přijímat migranty, jelikož jsou homogenní. To je však argument, jejž mohou použít jen lidé, kteří jsou ochotni přijmout odpovědnost za to, jak se tyto země staly homogenními," řekl Snyder.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru