Syrská armáda nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Halab, kde se snaží osvobodit vojenskou základnu. Letadla dorazila spolu s další ruskou výzbrojí do Sýrie teprve nedávno.

Postup Ruska znepokojuje některé západní státy. Moskva jako spojenec Damašku ale tvrdí, že chce pomoci chránit Sýrii a zabránit zhoršení situace v celém regionu.

Do bojů o základnu Kuvírís, která leží na východě provincie Halab, byly podle syrských ochránců lidských práv nasazeny stíhací stroje se syrskými piloty. Základna je dlouhou dobu v obležení radikálů.

Rusko Sýrii dodalo kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, tanky a vrtulníky. Podle ruských zdrojů je v Sýrii na 1700 ruských specialistů. Moskva také buduje základnu v Latákíji, která je baštou vládnoucích alávitů, a ohlásila manévry svého námořnictva ve východním Středomoří. Podle informací agentury AP zahájilo Rusko ve čtvrtek operace svých bezpilotních strojů nad syrským územím. Ruská armáda se tak údajně připravuje na nasazení bojových letounů v Sýrii.

Znepokojení nad posilováním přítomnosti Ruska v Sýrii vyjádřili ministři obrany Francie a Británie Jean-Yves Le Drian a Michael Fallon. Podobnou obavu dnes v Bruselu vyjádřil také šéf NATO Jens Stoltenberg.

Situaci sledují také Spojené státy, jež vedou mezinárodní koalici, která už rok bojuje v Sýrii proti radikálům z organizace Islámský stát. Washington prý ještě nedostal konkrétní ruské návrhy ke spolupráci a není ochoten do společných plánů zapojit síly prezidenta Bašára Asada.

Prezidentova poradkyně Busajna Šaabanová prohlásila, že mezi Ruskem a USA existuje o řešení situace v Sýrii "tichá" dohoda. "Současná americká administrativa chce najít řešení krize. Existuje tichá dohoda mezi USA a Ruskem, jak situaci vyřešit," řekla Šaabanová v syrské televizi. Prohlásila také, že Rusko je se situací "do hloubky obeznámeno a umí ji lépe odhadnout"."Mezinárodní atmosféra směřuje k uvolnění a k řešení syrské krize," sdělila Asadova poradkyně.