V tlačenici na muslimské pouti do saúdskoarabské Mekky ve čtvrtek zahynulo nejméně 719 lidí a téměř 863 osob utrpělo zranění. Novou bilanci oznámila místní civilní obrana. Původně se hovořilo o 310 mrtvých. Pouť ve čtvrtek pokračuje třetím dnem symbolickým kamenováním satana a zahájením svátku oběti.

Incident se stal podle saúdskoarabské televize v údolí Míná, kde je stanové městečko, v němž poutníci přespávají a kde se koná rituál kamenování. Od Mekky je vzdáleno asi pět kilometrů.

Tlačenice a následné ušlapání nastalo na ulici 204, která je jednou ze dvou hlavních tepen vedoucích ke stanovišti, odkud poutníci házejí kaménky na betonovou stélu.

Na místo dorazila kolona sanitek a raněným pomáhají záchranáři, kteří ulici 204 uzavřeli a snaží se poutníky odklonit jinými trasami.

Saúdskoarabské ministerstvo vnitra uvedlo, že tlačenice vznikla pravděpodobně kvůli střetu dvou protijdoucích proudů poutníků na křižovatce. Podíl na tragédii mohla mít prý i únava poutníků z vysokých teplot. Mluvčí ministerstva zároveň odmítl, že by vinu nesly místní úřady, které ale podle mnohých situaci nezvládly. Na věřící údajně letos dohlíželo až 100 tisíc policistů, tisíce dobrovolníků rozdávaly vodu a potraviny. Král Salmán už nařídil vznik zvláštní vyšetřovací komise i revizi všech dokumentů souvisejících z organizací poutě.

Zajistit bezpečí poutníků je pro Saúdskou Arábii otázka prestiže

Ministr zdravotnictví Chálid Fálih v reakci na neštěstí už dříve uvedl, že k němu došlo kvůli nedostatku kázně poutníků. "Kdyby poutníci dodržovali pokyny, mohli jsme se této nehodě vyhnout," uvedl po obhlídce místa tragédie.

Podle svědectví účastníků se pochod začal komplikovat v osm hodin středoevropského času. "Šli jsme k můstku Džamarat, když se skupina poutníků najednou zastavila. Do několika minut se vytvořily vlny, jak lidé zezadu tlačili na ty vpředu. Nastala hrozná tlačenice, ženy nahlas křičely a staří lidé padali na zem," řekl saúdskoarabskému serveru Al-Baján poutník Muhammad. Patří mezi zraněné, protože upadl a lidé po něm šlapali.

Saúdská Arábie zatím neposkytla ucelené informace o národnosti mrtvých, sdělila pouze, že byli z mnoha zemí. Podle prvních zpráv jsou mezi nimi Íránci a Indové. Pákistánský premiér Naváz Šaríf Saúdské Arábii kvůli neštěstí kondoloval a uložil ministerstvu zahraničí, aby zjistilo informace o pákistánských poutnících.

Zajistit bezpečí poutníků je pro Saúdskou Arábii prestižní otázka nejenom z bezpečnostního, ale také politického hlediska. Země se považuje za ochránce pravého islámu a král je hlavním správcem Mekky a poutního okrsku. Na twitteru se začaly objevovat první kritiky a návrhy na změnu organizace pouti. Jeden z uživatelů napsal, že by se mělo skoncovat s monopolem Saúdské Arábie a že by každoroční pouť měly organizovat OSN a Organizace islámské spolupráce.

Další uživatel, patrně šíita, prohlásil, že pokud Rijád nedokáže zajistit bezpečnost tří milionů lidí, ať přenechá organizaci těm, kdo zvládnou pouť 20 milionů. Na mysli měl iráckou Karbalu, kam každoročně míří na pouť miliony šíitů.

Do Mekky dorazí miliony muslimů. Bezpečnost věřících zajistí sto tisíc vojáků a policistů - čtěte ZDE

Letos se obřadů účastní asi dva miliony lidí. Z hlediska logistiky je nejkritičtější právě rituál kamenování, protože ke stélám, na něž se házejí kaménky, míří naráz ohromný dav.

V roce 2006 na mostě Džamarat, z nějž se kaménky házejí, zahynulo v tlačenici přes 360 osob. V červenci 1990 zahynulo 1426 poutníků, kteří se pravděpodobně kvůli poruše ventilace udusili v přístupovém tunelu.

Saúdskoarabské úřady proto neustále rozšiřují areál kolem stél. V minulých letech tam byl vybudován několikastupňový ochoz, po němž může přejít během hodiny až 300 000 lidí.

Svátek oběti je několikadenní a slaví se v celém muslimském světě, nejenom při pouti. Muslimové při něm nechávají porážet obětiny, většinou ovce, jejichž maso je pak předáno chudým.

Ačkoli se díky stále přísnějším bezpečnostním opatřením minulá léta obešla bez vážnějších incidentů, letošní pouť šťastná není. Už 11. září spadl na staveništi u velké mešity v Mekce obří jeřáb a zabil přes sto lidí.

Většina z nich byli poutníci, kteří přijeli do Mekky s předstihem. Stavba má zvýšit kapacitu mešity a přilehlého patnáctiposchoďového hotelu.

V pondělí bylo třeba evakuovat 1500 lidí z hotelu v Mekce, kde vypukl požár. Zraněno při tom bylo několik jemenských poutníků.

Svátek oběti je několikadenní a slaví se v celém muslimském světě, nejen při pouti. Muslimové při něm nechávají porážet obětiny, většinou ovce, jejichž maso je pak rozdáváno chudým. Čtvrteční svátek nezačal dobře v Jemenu. V mešitě v Saná byl spáchán teroristický útok, který nepřežilo téměř 30 lidí.