Volkswagen symbolizuje vše, co je Německo. Přísnost a poctivost. Úspěch německé ekonomiky poslední dekády. Sociální smír, který však nedusí inovace. Ale nyní musíme přidat i další charakteristiku. Obcházení pravidel. Skandál s americkými naftovými motory, které vykazovaly skvostné emisní hodnoty, ovšem jen při zkušebních testech, je obrovský průšvih. A slova šéfa firmy Martina Winterkorna, že se "hluboce omlouvá", to nespraví.

Německá auta platila − ať už právem, či neprávem − za symbol poctivosti v automobilovém průmyslu. Volkswagenu se v Americe vyhýbaly skandály se stahováním obrovského množství aut na opravy. Ale po tomto podrazu na řidiče si nejeden Američan jistě řekne: I ty, Brute?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru