Malé, dvoutisícové město na hranici se Srbskem ještě donedávna nikdo v Evropě neznal. Teď ale dění v chorvatském Tovarniku sleduje celá Evropa.

"Musíme tam dovézt další jídlo a vodu, je toho pořád málo, přicházejí další," ozve se kolem šesté hodiny ranní na potemnělém dvoře domu v Tovarniku. Hlas ze dvora dolehne až do druhého patra. Spí tu na zemi dobrovolníci z několika zemí.

V Tovarniku je také zhruba pětadvacet Čechů. Přijeli sem většinou na vlastní náklady. Chtějí pomáhat běžencům, kteří se tudy − poté, co maďarská vláda uzavřela hranice − snaží dostat do západní Evropy.

Zdejší dobrovolníci pořádně nespali už několik dní. Přesto se soukají ze spacáků, scházejí dolů a bez řečí nakládají do dodávky jídlo a vodu z přilehlé garáže, v níž mají provizorní sklad.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.