Není mnoho zákonů, které přinášejí civilizační změnu. Zákon o registru smluv mezi ně ale bezpochyby patří. Napříště bude většina kontraktů státních institucí, obcí a firem s jejich účastí veřejná. Česko se tak posouvá od východního pojetí státní správy, stojícího na přesvědčení, že věrchušce nemá nikdo co nakukovat pod prsty, k pojetí západnímu, jež staví na transparentnosti a veřejné kontrole.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zákon ušetří veřejným rozpočtům spoustu peněz.
  • Svědčí o tom příklad ze Slovenska, kde registr podle expremiérky Ivety Radičové v prvním roce ušetřil na smlouvách 30 procent veřejných financí.
  • Zveřejňování smluv může také pomoct změnit postoj občanů vůči státu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru