Syrská armáda začala používat nové zbraně, které jí dodalo Rusko. Podle armádního zdroje, který ve čtvrtek citovala agentura Reuters, jsou tyto zbraně letecké i pozemní a jsou vysoce přesné a účinné.

Ve čtvrtek ale přišla z Halabu zpráva o útoku, při němž vojsko použilo barelovou bombu a zabilo 11 civilistů včetně tří dětí. Barelové bomby, tedy sudy naplněné trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli, dokážou zničit rozsáhlejší oblast než běžné silné výbušniny. Kvůli nízké přesnosti jsou však velkým nebezpečím pro civilisty. V Halabu se po zásahu sesuly na obyvatele čtyři domy a většina lidí zůstala v troskách mnoho hodin, protože se na místo nemohli dostat záchranáři.

"Byly nám doručeny nové zbraně, nové typy zbraní a syrská armáda se cvičí v jejich užívání. Některé z nich už použila. Jsou velmi účinné a velmi přesné, cíle zasahují s velkou přesností," sdělil armádní zdroj Reuters.

Podle syrských aktivistů ve čtvrtek zaútočilo syrské letectvo nezvykle intenzivně na radikály z Islámského státu (IS) ve městě Rakka, kde má IS hlavní stan, ale na něž útočí pravidelně také letadla mezinárodní koalice. Zdroje agentury Reuters napočítaly 12 náletů, při nichž údajně zahynulo mnoho radikálů. Syrské oficiální sdělovací prostředky o náletech neinformovaly. Prezident Bašár Asad v rozhovoru tento týden řekl, že jeho armáda letecké operace s mezinárodní koalicí nekoordinuje a že se zatím podařilo vyhnout se kolizi.

Ruské zbrojní dodávky do Sýrie znepokojují USA a také Izrael. V pondělí jede kvůli tomu na pracovní návštěvu do Moskvy izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož přijme prezident Vladimir Putin.

Rusko do Sýrie poslalo tanky, radary a moderní protiletecký raketový systém. Ruští vojáci jsou na základně u Latákíje a v Izraeli se spekuluje, že tam čekají na přílet ruských stíhaček. Netanjahu chce prý přímo od Putina slyšet, jaké jsou úkoly ruských vojáků, kolik zbraní celkem dorazí a na jak dlouho. Izrael hodlá zabránit nechtěnému střetu svého letectva s ruským a vyjádřil také znepokojení nad zásilkami výkonných raketových systémů, jež se mohou dostat do rukou skupin bojujících proti Izraeli.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ve čtvrtek řekla, že smyslem ruské vojenské pomoci Damašku je boj proti terorismu, zachování Sýrie jako státu a prevence "naprosté regionální katastrofy". Moskva je podle ní připravena podělit se s USA "náležitými cestami" o informace o pomoci syrským jednotkám. Mluvčí kritizovala USA za to, že o této věci diskutují prostřednictvím médií.

Podle izraelských analytiků se situace pro syrskou armádu v Sýrii zkomplikovala a bez spojenců by byla neudržitelná. Režim prezidenta Bašára Asada prý spoléhá na Rusko, Írán a libanonský Hizballáh. Íránci údajně pomáhají zajistit Damašek, Hizballáh západní syrskou hranici s Libanonem a Rusko oblast Latákíje, která je útočištěm vládnoucích alávitů.