Krátce po návratu z fronty v severní Itálii v roce 1920 dostal tehdy 33letý Antonín Havlásek nečekanou nabídku. Mohl by se stát okresním cestmistrem a získat výhodně i půdu. Jenže to mělo háček: uvedená půda byla až na Podkarpatské Rusi a zájemce by se navíc musel oženit.

Havlásek, který pocházel z rodiny drobného zemědělce v Tetčicích u Brna a měl sedm sourozenců, neváhal. "V rodině se traduje, že ihned poté v Praze na Václavském náměstí oslovil dívku Antonii, vyučenou švadlenu z Vinoře u Prahy. Za 14 dnů se vzali a za dalších 14 dnů odjížděli na Podkarpatskou Rus," vzpomíná jejich vnuk Tomáš Havlásek.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.