Odboráři se pokoušeli přímo uprostřed severočeské měsíční krajiny přesvědčit ministra financí Andreje Babiše, aby změnil názor a podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Nemají to věru jednoduché. Poslední studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu v Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, ukázala, že pokračování těžby by se vážně podepsalo na ekologii a zdraví obyvatel Česka. Převedeno na peníze by do roku 2050 znamenalo zvýšení externích nákladů mezi deseti a pětadvaceti miliardami korun.

Plusy prolomení limitů přitom vyčísluje studie PricewaterhouseCoopers jen na 6,6 miliardy. Každá studie samozřejmě zjistí jen to, co autoři zjistit chtějí, takže berme údaje s rezervou. Ale přesto: argumenty odborářů, těžařů a ministra Mládka pro prolomení limitů nyní hoří rychleji, než uhlí v severočeských elektrárnách.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru