Vše už tu bylo, vše se opakuje. Znovu stejně a přece jinak. I uprchlická krize, která je pro většinu jen napínavým filmem v televizi, má své předchůdkyně a s nimi se vracejí i stereotypy myšlení, kontroly, hodnocení a vylučování.

V muzeu imigrace na Ellis Islandu v New Yorku jsou všechny pěkně pohromadě pod jednou střechou. Útěky za lepším životem, prchání před "bídou a politickým pronásledováním", jak o současné situaci hovoří třeba německá kancléřka Merkelová. Obrana před židovskou vlnou a velkým přílivem Číňanů a Hispánců, kteří by mohli narušit etnickou, podnikatelskou i kulturní identitu Ameriky. Sen o krásném novém světě a jeho naplnění, nebo také pád, zklamání, zoufalství. A selekce, selekce, selekce − dávno předtím, než se začala dělat na evropských nástupištích a peronech koncentračních táborů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru