Od úterka se Blízký východ potýká s obří písečnou bouří, kvůli které výrazně zhoršila viditelnost a v nemocnici skončily s dýchacími problémy stovky lidí. Nejméně pět lidí zahynulo a tisíce dalších musely s dýchacími problémy vyhledat lékaře.

V Izraeli kvůli bouři ve středu nevzlétly žádné vnitrostátní lety, informovala agentura ANSA. Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby se vyhnuli namáhavé fyzické aktivitě, důchodci, děti, těhotné ženy a ti, kteří trpí onemocněním srdce či plic, by měli raději zůstat doma.

V úterý hlásil nejvyšší koncentraci prachových částic Jeruzalém. Ve středu dopoledne se tam situace zlepšila, množství prachu v ovzduší ale stále představuje zdravotní riziko, napsal izraelský deník Haarec.

Bouře zasáhla také Kypr, kde je nyní zhruba 3500 českých turistů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže většina charterových letů z České republiky létá právě na letiště Pafos, většiny českých dovolenkářů se tak přerušení letů nedotklo. Odletové dny mají české CK pondělí a čtvrtek.

Všichni klienti CK Fischer jsou podle zpráv od delegátů v pořádku. "Viditelnost na ostrově je sice zhoršená a všude poletují částečky jemného písku, ale všichni klienti dnes strávili den na pláži," řekl v úterý mluvčí cestovní kanceláře Jan Osúch.

Podle profesora Daniela Rosenfelda z univerzity v Jeruzalémě je písečná bouře v tuto dobu velmi neobvyklá. "Nepamatuji se, že by kdy přišlo tak velké množství prachu z oblasti Sýrie, navíc bez silného větru," uvedl Rosenfeld. "Velké písečné bouře přicházejí většinou na konci zimy ze severní Afriky a jsou doprovázeny silnými větry," dodal.

Nejhůře postižena je libanonská metropole Bejrút. Syrské vládní jednotky byly kvůli špatné viditelnosti donuceny přerušit letecké údery na pozice rebelů severně od provincie Hamá, uvedla syrská provládní média.

Do libanonského hlavního města se bouře dostala poté, co se prohnala údolím Bikáa a částmi Sýrie. Úřady rovněž varovaly Libanonce, aby nepálili odpadky, které se nahromadily v ulicích Bejrútu v souvislosti s krizí ohledně svozu odpadu. V severolibanonském městě Tripolis zůstaly v úterý kvůli dusivému vzduchu uzavřeny obchody a restaurace.

Syrské vládní jednotky byly kvůli špatnému počasí donuceny přerušit letecké údery na pozice rebelů severně od provincie Hamá, uvedla syrská provládní média.

V průběhu úterního odpoledne bouře ochromila i Jordánsko a zmíněný Kypr. Tam viditelnost klesla na 500 metrů, což si vyžádalo odklonění letů z letiště ve městě Larnaka do města Paphos.

"Zažili jsme tady písečné bouře již v minulosti, ale nikoli o této intenzitě. V tomto ročním období je to navíc velmi vzácné a postižen je celý region," sdělil kyperský meteorologický ústav.

Kyperská meteorologická služba upozornila, že množství částic prachu dosáhlo 3391 mikrogramů na metr krychlový, čímž byl několikanásobně překročen přípustný limit 50 mikrogramů. Úřady na Kypru očekávají, že prach v ovzduší začne řídnout nejpozději ve čtvrtek, nějakou dobu ale pak prý ještě potrvá, než se situace vrátí k normálu.

Jak uvedla agentura Reuters, písečné bouře postihují oblast Blízkého východu v létě často, zasahují ale obvykle Irák a země kolem Perského zálivu.