Piloti německé letecké společnosti Lufthansa budou dnes opět stávkovat. Oznámil to dnes odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC). Protest bude součástí dlouhotrvajícího sporu kvůli mzdám a důchodům. Stávka v dálkové a nákladní přepravě začne v 8.00 SELČ a trvat by měla do půlnoci. Lufthansa uvedla, že se kvůli stávce rozhodla zrušit 84 ze zhruba 170 úterních dálkových letů. Uskuteční ale všech sedm plánovaných nákladních letů.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě značnou finanční újmu. Protesty v minulosti ovlivnily rovněž letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

jarvis_55edcff8498e7e9788f4a9b7.jpeg
Lufthansa dnes zruší 84 ze 170 letů.
Foto: Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru