Evropská komise chystá opatření, která mají vést k vytvoření "unie kapitálových trhů". Navrhované změny by měly mimo jiné zlevnit uvádění akcií na burzu, umožnit celounijní penzijní produkty a zahájit sjednocování pravidel pro firemní bankroty. Podle agentury Reuters to plyne z dokumentu, který vypracoval odbor pro finanční služby.

Unie kapitálových trhů by podle komisaře Jonathana Hilla měla trhy posílit tak, aby na nich mohly firmy získávat více zdrojů, a tím přispět k hospodářskému růstu. Dokument by měla komise zveřejnit na konci září.

Hillův odbor navrhuje "radikální modernizaci" pravidel pro vydávání prospektů, které musejí firmy předkládat před vstupem na burzu.

Komise také "zahájí práci na projektu vytvoření celoevropského trhu pro soukromé penzijní produkty". Akční plán rovněž zahrnuje kroky k odstranění bariér pro celounijní trh investičních fondů.

Komise podle dokumentu zahájí přípravné práce na "směrnici pro minimální harmonizaci určitých aspektů insolvence". Má být založena na společných principech a minimálních pravidlech, která omezí rozdíly mezi regulací bankrotů v jednotlivých zemích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru