Američan Kevin Dahlgren, podezřelý z předloňské čtyřnásobné vraždy v Brně‑Ivanovicích, je od pondělí v České republice. Z Prahy jej policie přepravila vrtulníkem do Brna. Tamní městský soud ho pak večer poslal do vazby, důvodem jsou obavy z útěku. Rozhodnutí je nepravomocné, protože Dahlgren si podal stížnost, kterou bude řešit Krajský soud v Brně.

Ministerstvo zahraničí považuje Dahlgrenovo vydání za mimořádný úspěch české justice i diplomacie. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o úspěch českých diplomatů v USA a českého ministerstva spravedlnosti. Prezident Miloš Zeman je za rozhodnutí amerických úřadů vděčný. „Myslím si, že se Američané v tomto případě zachovali korektně,“ uvedl Zeman. Za velký úspěch kriminalistů považuje Dahlgrenovo vydání ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

Spojené státy vydaly do Česka svého občana poprvé v historii. „Je potřeba říct, že se jedná o poměrně vzácný krok. Američané neradi vydávají své občany do zahraničí, byť se jedná o tak závažné skutky jako u pana Dahlgrena. Domnívám se, že byl našimi justičními orgány velice dobře zpracován procesní postup. Dalším faktorem může být vstřícnost České republiky při vydávání občanů do Spojených států,“ vysvětlil proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek.

Česká republika je podle něj v zahraničí vnímána jako právní stát, kde jsou poskytnuty demokratické záruky spravedlivého procesu.

Česká policie Dahlgrena obvinila, že brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu založil vrah v rodinném domě požár. Mrtvé objevili při jeho likvidaci hasiči. Dahlgren krátce po vraždě odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán.

Ve vazbě je od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

S vydáním americké soudy souhlasily již před časem, Dahlgrenovi právníci však podali stížnost proti legálnosti vazby, což celé řízení zpomalilo. Minulý týden se obrátili na Nejvyšší soud USA poté, co soudy nižší instance rozhodly, že při vydávání není nutné čekat na rozhodnutí o legálnosti vazby.