Rakouská policie ve čtvrtek na východě země nedaleko hranic s Maďarskem našla v odstaveném chladírenském voze možná až padesát mrtvých běženců.

Informoval o tom šéf policie spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil.

Těla byla v pokročilém rozkladu, proto zatím nebylo možné určit přesný počet obětí. Ze záběrů rakouských médií vyplývá, že na voze je logo slovenské drůbežářské firmy Hyza z české skupiny Agrofert. Společnost Hyza reagovala, že zmiňované vozidlo už v minulosti prodala. Úřad maďarského premiéra uvedl, že vozidlo mělo maďarské registrační značky.

Podle Doskozila se odhad pohybuje v rozmezí 20 až 50 těl. Přesný počet mrtvých by měl být znám v pátek dopoledne. Příčinu smrti pak rakouští soudní lékaři v každém jednotlivém případě určí v příštích dnech. Nákladní vůz dosud nebyl otevřen. Nejdřív prý musí být vytvořeny odpovídající teplotní podmínky. Po ohledání mají být těla ještě v pátek převezena k pitvám do Vídně.

"Tato tragédie nás všechny zasáhla," prohlásila na tiskové konferenci Johanna Miklová-Leitnerová. "Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci," dodala.

Zprávou je otřesena také německá kancléřka Angela Merkelová. Na čtvrteční tiskové konferenci ve Vídni, kde se účastní summitu západobalkánských zemí, podle agentury Reuters také prohlásila, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit.

"Jsme samozřejmě všichni hrůznou zprávou otřeseni," řekla Merkelová. "Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu," dodala.

Merkelová také řekla, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí, a že se také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. "Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla," řekla kancléřka.

Fotografie, kterou zveřejnil server Kronen Zeitung, naznačuje, že uprchlíci byli převáženi ve voze s logem firmy Hyza ze Slovenska. Společnost je členem holdingu Agrofert, který patří českému ministrovi financí Andreji Babišovi. Vozidlo o váze 7,5 tuny má nicméně maďarské poznávací značky.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ale vozidlo od roku 2014 společnosti nepatří. Firma ho vyřadila a prodala, pak podle něj došlo k přeprodeji do Maďarska.

"Noví majitelé neodstranili původní nápisy na autě, jak byli povinni. Těchto typů vozidel jsme v uplynulých letech prodali celkem 14 kusů různým subjektům," uvádí Hanzelka. 

"Firma má celkem šest vozů, všechny jsou podle systému na kontrolu polohy vozidel na území Slovenska. Hyza navíc do Rakouska zboží vůbec nevozí," dodává. 

"Auto s maďarskými poznávacími značkami použité na trestnou činnost bylo vyřazeno z majetku společnosti a následně odprodáno v letech 2013 a 2014, kdy bylo odprodáno i dalších 20 aut tohoto typu sedmi soukromým společnostem v rámci Slovenské republiky," napsala Hyza v prohlášení.

Šéf úřadu vlády maďarského premiéra Viktora Orbána János Lázár podle Reuters oznámil, že vozidlo je zaregistrované v Maďarsku. To podle slovenského listu Denník N tvrdí i slovenské ministerstvo vnitra. Zatím není jasné, zda bylo auto ukradeno. Lázár také řekl, že maďarská policie spolupracuje s rakouskými kolegy v pátrání po řidiči.

Podle Lázára vůz od slovenské firmy koupil rumunský občan a nechal si ho zaregistrovat v jihomaďarském Kecskemétu.

Nákladní vůz, který podle portálu BVZ.at patřil pašerákům, byl nalezen v odstavném pruhu na dálnici A4 nedaleko burgenlandského města Neusiedl am See. Dálnice A4 je hlavní tepnou mezi Vídní a Budapeští.

Německý list Kurier uvedl, že podle prvních informací se běženci cestující v nákladovém prostoru vozu udusili. Řidič údajně utekl.

Vůz byl podle policie na dálnici odstaven již ve středu. Nález ohlásila společnost Asfinag, která spravuje rakouské dálnice. Rakouská policie také uvedla, že běženci zřejmě zahynuli již před delší dobou, což dokazuje míra rozkladu těl.

Podle agentury APA byl chladírenský vůz odpoledne odtažen do haly, kterou poskytl Asfinag. Odtahové vozidlo doprovázela policejní eskorta.

Mluvčí burgenlandské policie Helmut Marban přitom vysvětlil, že mrtvá těla nebylo možné vyprostit na místě, a vozidlo proto musí být přemístěno na jiné vhodné místo.

Ohledání samotného místa nálezu dodávky však potrvá podle kriminalistů několik dní.

Ve čtvrtek dopoledne rakouská policie informovala, že již v úterý na východě země zadržela tři převaděče. Jeden z nich převážel 34 běženců včetně asi deseti dětí.

Uprchlíci vypověděli, že nemohli pořádně dýchat a že řidič na jejich opakované prosby o zastavení nereagoval a během jízdy od srbských hranic do Rakouska ani jednou nezastavil.

Rakousko patří mezi země, které se potýkají s největším přílivem uprchlíků. Podle The Wall Street Journal požádalo jen do konce poloviny letošního roku zemi o azyl 28 311 lidí.

Dokonce kvůli tomu rozhodlo, že do řešení problému zapojí i armádu. Na přepravě uprchlíků a na budování dočasného ubytování se bude prozatím podílet nejméně 500 vojáků.

Rakouský kancléř Werner Faymann tento týden kritizoval několik zemí – včetně Česka – za to, že odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie. Bez kvót podle něj nebudou mít země na vnější hranici EU důvod zajistit neprůchodnost těchto hranic.