V době, kdy Evropou zmítá vlna běženců směřujících z chudšího a nebezpečného jihu na silný a bohatý sever, se v nenápadném vystoupení ministra Bělobrádka objevila myšlenka na zřízení ministerstva pro vědu. Nic proti. Naopak! Nastavit pravidla tak, aby se zefektivnil výzkum samotný i formy jeho podpory, je nanejvýš důležité. Svět vědy je dnes natolik propojen, že špičky v jednotlivých oborech jsou zaměstnatelné kdekoliv. Ve hře je proto například péče o budoucí intelektuální elitu naší země a také o to, zda bude žít v Česku, či jinde. Věda sice automaticky neznamená praktické aplikace konkrétního výzkumu, vědecké podhoubí však může přinést i tak často omílané a žádané inovace, na kterých stojí konkurenceschopnost té které země. Ale zdá se, že těm, kteří řídí dnešní vědu, je toto vše jasné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nastavit pravidla tak, aby se zefektivnil výzkum samotný i formy jeho podpory, je nanejvýš důležité.
  • Svět vědy je dnes natolik propojen, že špičky v jednotlivých oborech jsou zaměstnatelné kdekoliv.
  • Vedou se ovšem diskuse na téma, zda je vhodné podpořit jen excelentní výzkum, či naopak podporovat širokou základnu, která by pokrývala lidské bádání v každé oblasti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru