Zadlužené Řecko, jemuž eurozóna tento týden schválila nový záchranný program, letos čekají již druhé předčasné volby. Premiér Alexis Tsipras podal s vládou demisi a požádal prezidenta o uspořádání předčasného hlasování v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se volby měly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.

Podle řecké ústavy by se však měl nejdřív prezident s žádostí o sestavení nového kabinetu obrátit na další strany. Šéf druhé největší parlamentní strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis už naznačil, že by se takto mohl o sestavení vlády pokusit s dalšími stranami Potami a Pasok i bez vypsání předčasných voleb.

Tsipras v televizním projevu prohlásil, že občané mají dostat příležitost se znovu vyjádřit k dalšímu směřování země. Odstupující levicový premiér, jenž se dostal do čela vlády po volebním vítězství v lednu, ale také přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout cílů ani dohody s mezinárodními věřiteli, kterou si jeho levicová strana Syriza vytyčila. Zároveň ale tvrdil, že to bylo to nejlepší, čeho šlo ve vyjednávání dosáhnout. "Jsem hrdý na boj, který jsem vedl. Evropa již není stejná jako dřív. Moje svědomí je čisté," řekl.

Novou tříletou dohodu o záchranném programu, během něhož Řecko dostane až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), bude podle Tsiprase nutné dodržet. Jejím konečným cílem je nezávislost země na věřitelích.

Řecká média o předčasných volbách spekulovala již několik dní v souvislosti s bojem uvnitř Syrizy právě kvůli přijetí záchranného programu. Ten nutí zemi ke zvyšování daní a snižování výdajů zejména v důchodovém systému, což rezolutně odmítá velká část vládních poslanců. Také přes odpor koaličních Nezávislých Řeků se Tsiprasově vládě podařilo prosadit požadované reformy jen s pomocí hlasů opozice, což bylo podle řeckých médií dlouhodobě neúnosné.

Tsipras prohlásil, že hranice mandátu získaného v lednových předčasných volbách byly nyní překonány. Voliči prý musí posoudit, zda je nynější dohoda dostatečná k tomu, aby zemi vyvedla ze závislosti na vnější pomoci provázené tvrdými ekonomickými reformami.

jarvis_55d628b3498eb947fc0d5a68.jpeg
Řecký premiér Alexis Tsipras podal demisi.
ČTK
jarvis_55d628b3498eb947fc0d5a6c.jpeg
Řecký premiér Alexis Tsipras podal demisi.
ČTK
Související