Lékaři nedostanou přidáno kdysi slibovaných deset procent, ale nakonec s největší pravděpodobností pět procent. Víc jim ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nenabídl − odborům se to však nelíbí a požadují schůzku s premiérem.

Dohady o platech lékařů jsou setrvalé. Připomeňme, že platy lékařů stouply po výzvě "Děkujeme, odcházíme", jejíž součástí byla i dohoda, že od roku 2013 průměrný plat lékaře dosáhne jedenapůl- až trojnásobku průměrné mzdy ve státě. Namísto toho − jak vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR − v roce 2013 poprvé v historii Česka platy lékařů i zdravotních sester klesly. Od té doby sice dostali přidáno, a letos znovu, ale stále je to − pro lékaře − neuspokojivé. Zejména pokud srovnáme české tabulkové platy se zhruba dvojnásobným příjmem v blízkém zahraničí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru