Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry. Podle agentury AP mu uťali hlavu a jeho tělo pověsili na římský sloup.

IS Palmýru obsadil v květnu bez většího odporu armády a od té doby panují obavy, že historicky cenné místo zničí podobně, jako to udělal s památkami v Iráku.

Smrt historika Chálida Asada ve středu ohlásila syrská oficiální agentura SANA i exilová opozice. Bojovníci Islámského státu muži v úterý uťali hlavu na náměstí před palmýrským muzeem za přítomnosti několika desítek lidí. Pak tělo dovezli na místo starobylé Palmýry a pověsili na antický sloup.

Chálid Asad patřil podle ředitele oddělení památek a muzeí v Damašku Maamúna Abdalkaríma k "nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii". IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt před příchodem IS.

Podle Abdalkaríma se Asad staral o archeologické naleziště v Palmýře 40 let a pracoval až do roku 2003, kdy odešel do důchodu. I potom ale ještě působil jako odborník pro Abdalkarímův úřad.

IS zatím ušetřil Palmýru velkého boření, zničil ale například sochu lva ze 2. století, která stála u brány do městského muzea a byla v kovové kleci, která ji měla chránit.

Související