Zlínská firma NWT se rozhodla obrátit naruby trend řady domácích podniků, které chtějí ušetřit a přesouvají výrobu do Číny. Místo toho zvolila opačné řešení a dokázala přilákat Číňany do Česka.

"Před rokem nás oslovili Číňané ze společnosti Haijie, jestli bychom s nimi nezačali vyrábět interaktivní tabule," popisuje David Vítek, spolumajitel zlínského technologického holdingu NWT. "Dá se na nich zobrazovat i psát rukou, všechny poznámky je pak možné uložit," vysvětluje.

Firma Haijie, která tabule vyrábí v čínské provincii Che-pej a prodává na Blízký východ i do Evropy, teď chce jejich výrobu přestěhovat do Česka. "Spočítali si, že je to vyjde levněji, protože náklady na pracovní sílu jim v Číně strmě rostou. Taky nás to překvapilo," říká Vítek.

49 procent

činí podíl zlínského NWT v nové společnosti Indota, kterou vlastní společně s čínským výrobcem tabulí Haijie.

Čínská Haijie a NWT proto před několika měsíci založily společný podnik Indota se sídlem na Moravě, který mají rozdělený v poměru 51 ku 49 procentům. "Zní to trochu exoticky, aby Číňané stěhovali výrobu do Česka. Ale mají dobrý produkt a dokážou ho nabídnout několikrát levněji než konkurence," uvádí Vítek, který nabídku na společný podnik od Číňanů dostal na doporučení známého. Investory Haijie jsou přitom majitelé Farmy čínsko-československého přátelství, která v Číně zaměstnává desetitisíce lidí. I díky tomu mají vazby na tuzemské podnikatele, a Česko tak dostalo přednost před druhou zvažovanou lokalitou − Rumunskem.

Haijie v čínské továrně na interaktivní tabule zaměstnává 250 lidí, ve zlínské Indotě by mělo do konce roku získat práci do desítky zaměstnanců. Příští rok se jejich počet navýší. "Tabule budeme montovat v naší výrobě LED světel, jsou to podobné technologie, takže už máme některé vybavení," vysvětluje Vítek z NWT, který investice do výroby tabulí odhaduje v příštích třech letech na jednotky milionů korun. "První tabule v Česku vyrobíme do konce roku," plánuje Vítek.

Zpočátku bude Indota komponenty k výrobě tabulí spíše dovážet, ale postupně by se i jejich výroba měla přesunout na Moravu. "Zadáme je subdodavatelům, už jsme o tom jednali, aspoň využijeme volné kapacity v regionu," míní Vítek.

Interaktivní tabule jsou křížencem klasické tabule, dotykové obrazovky a projekčního plátna, používají se pro výuku ve školách nebo k efektivnějším poradám v zasedacích místnostech velkých firem. Haijie je teď prodává i ve Švédsku a na Slovensku, ve velkém je vyváží třeba do Saúdské Arábie. Právě na tamní trh by v budoucnu měly putovat z Česka. "Made in EU tam má dobrý zvuk, i to je součást strategie přesunu výroby," podotýká Vítek.

Indota by ale tabule chtěla dodávat i na český trh. "Konkurence podobné tabule nabízí v ceně kolem padesáti tisíc korun, dřív se prodávaly i za dvojnásobek. My je budeme prodávat za zhruba dvacet tisíc, máme níže nastavenou marži," doplňuje Vítek s tím, že velká část škol už je sice interaktivními tabulemi vybavená, ale v menších venkovských školách by pořád mohl být prostor se prosadit. "Tam by nám mohla pomoct ta nižší cena," upřesňuje Vítek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zlínský holding NWT má roční obrat zhruba 1,5 miliardy korun a soustřeďuje se na širokou škálu oborů, které většinou souvisí s inovativními technologiemi. Vítka proto kromě tabulí teď zaměstnává vše možné od budování bioplynových stanic a vlastního callcentra přes výrobu strun do 3D tiskáren až po high-tech skleníky, kde pěstování rajčat ovládá počítač.

"Intenzivně teď pracujeme i na výzkumu pyrolýzy, což je projekt na alternativní zpracování odpadu," dodává Vítek.