Ministři financí eurozóny v pátek v Bruselu skutečně mohou schválit nový záchranný program pro předlužené Řecko. Podle agentury Reuters to řekla mluvčí Evropské komise (EK) Annika Breidthardtová.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

K získání dlouhodobé pomoci v pátek přispěl řecký parlament, který dohodu schválil. Pokud euroskupina, tedy ministři financí eurozóny, dají pomoci zelenou, bude nutný souhlas ještě několika národních parlamentů, například německého.

"Povzbudilo nás jasné hlasování řeckého parlamentu z dnešního rána. Díky tomu a na základě ambiciózních dohod, které byly uzavřeny mezi institucemi a řeckými úřady, je dnes pozitivní výsledek zcela reálný," řekla Breidthardtová na páteční tiskové konferenci.

Pokud Řecko skutečně získá přístup k financím z dlouhodobého záchranného programu, vyhne se tak možnosti dalšího překlenovacího úvěru. Ten navrhovalo především Německo, které před konečným souhlasem požaduje vyjasnění všech bodů dohody.

Řecko v pátek podpořil šéf euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který v prohlášení v nizozemském parlamentu dosavadní postup Atén ocenil.

Proti vyplacení první, asi pětadvacetimiliardové tranše z pomoci v celkovém objemu 85,5 miliardy eur by proto souhlasil. Upozornil, že nutná je ale podpora všech ministrů financí eurozóny. Dijsselbloem také navrhl, aby věřitelé mohli finanční pomoc rychle zastavit, pokud by se při prověrkách v září nebo v říjnu ukázalo, že Atény neplní své reformní sliby.

Schválení pomoci v pátek odpoledne očekává i francouzský ministr financí Michel Sapin. "Dnes jsme zde kvůli tomu, abychom rozhodli," řekl po příjezdu do Bruselu.

Dodal, že řecká vláda již splněním důležitých úkolů ukázala svou zodpovědnost. Sapin také řekl, že bude nevyhnutelné v říjnu jednat o reprofilaci řeckého dluhu, tedy o výrazném prodloužení termínů splatnosti. To navrhuje také Mezinárodní měnový fond, který se prozatím k pomoci připojit nechce, své rozhodnutí ale ještě hodlá přehodnotit.

V případě, že euroskupina v pátek vysloví s pomocí souhlas, dostanou slovo ještě některé národní parlamenty. Atény peníze potřebují už příští týden ve čtvrtek, kdy musí splatit další půjčku Evropské centrální bance (ECB). Podle přehledu agentury DPA je ratifikaci v parlamentech do té doby možné stihnout.

Německý parlament by mohl dohodu posoudit v úterý, ve stejném termínu by záležitost projednávalo i Rakousko, kde stačí souhlas parlamentního podvýboru.

Estonský parlament by mohl hlasovat zkraje týdne. Rozhodovat budou ještě také parlamenty v Lotyšsku, Portugalsku a ve Španělsku. Ve Španělsku není souhlas poslanců nutný, ale premiér Mariano Rajoy o něj požádal, ke stejnému kroku se rozhodla i lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová.