Čínský jüan v pátek zastavil pokles, podle analytiků k tomu mohla přispět intervence tamní centrální banky. Ta po opakované devalvaci oficiálního kurzu měny zřejmě usiluje o to, aby se již trh stabilizoval.

Banka v pátek stanovila střední kurz měny, od něhož se může jüan každý den odchýlit maximálně o dvě procenta, na 6,3975 čínského jüanu za dolar z předešlé úrovně 6,401 čínského jüanu za dolar.

Jüan se v pátek začal obchodovat v kurzu 6,3990 čínského jüanu za dolar. V polovině obchodování se od středního kurzu odchyloval o 0,03 procenta. 

Čínská měna klesala nepřetržitě tři dny za sebou a opakovaně překonala víceletá minima poté, co čínská centrální banka v úterý překvapivě devalvovala měnu téměř o dvě procenta. Devalvace jüanu vyvolala obavy z eskalace měnové války a vedla k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve čtvrtek již banka uvedla, že pro další pokles kurzu není důvod. Viceguvernér I Kang ale upozornil, že v případě vysoké kolísavosti banka přistoupí k efektivnímu řízení měnového kurzu.

"Má se za to, že velké státní banky nakupují jüan, kdykoliv se přiblíží kurzu 6,4 čínského jüanu za dolar. Tato úroveň se asi blíží té, kde chce banka udržet jüan pro dnešní den, možná i v krátkodobém horizontu," řekl podle agentury Reuters nejmenovaný obchodník jedné zahraniční banky v Šanghaji.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru