Velký čínský přístav Tchien-ťin asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu zasáhly dvě obrovské exploze, při kterých zemřelo minimálně 44 lidí. Výbuchy v průmyslové zóně Pin-chaj cítili a viděli lidé na deset kilometrů daleko.

Podle čínské agentury místní nemocnice přijala asi 520 lidí a 66 z nich je v kritickém stavu. Po dalších případných obětech záchranáři ještě pátrají. 

Podle čínských médií vyvolaly dramatický požár a tlaková vlna napáchala škody do vzdálenosti několika kilometrů. Mezi zemřelými bylo i dvanáct hasičů, oznámila čínská agentura Nová Čína. Úřadům se nedaří navázat kontakt s dalšími 36 hasiči, kteří v místě neštěstí zasahují. 

Zástupce českého velvyslance v Číně Zbyněk Noha České televizi řekl, že v Tchien-ťinu žije asi 30 Čechů, všichni jsou v pořádku, neutrpěli ani žádné zranění. Ve městě má podle Nohy své hlavní sídlo firma Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

"Od rána je naše velvyslanectví v kontaktu s českými rodinami ... ty stejně jako čínské úřady potvrdily, že mezi oběťmi ani mezi zraněnými nikdo z Čechů není," uvedl v ČT zástupce velvyslance.

V přístavním skladišti průmyslové zóny Pin-chaj došlo před půlnocí místního času v jednom přepravním kontejneru k explozi, která vyvolala další výbuch v sousedních kontejnerech, uvedla policie. První výbuch měl podle expertů sílu tří tun trinitrotoluenu, druhý byl mnohem větší a měl sílu 21 tun TNT.

Ve skladišti bylo podle agentury Nová Čína uloženo "nebezpečné zboží", buď trhaviny, nebo zápalné látky, majitelé ale měli údajně všechna potřebná povolení.

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval místní úřady k plnému nasazení sil na záchranu zraněných a co nejrychlejší uhašení požáru. Místní úřady ale ve čtvrtek hašení požáru pozastavily a zdůvodnily to nedostatečnými informacemi o obsahu a množství nebezpečných látek ve skladišti.

Očití svědkové vypověděli, že nejprve zahlédli obří ohnivý kotouč, po němž zazněl silný výbuch. Obyvatelé okolních obcí se údajně domnívali, že jde o zemětřesení. Okolní domy jsou bez elektrického proudu, tlaková vlna rozbila stovky oken. Požár v místě výbuchu dosahoval výše stovek metrů. Výbuch zaznamenaly i družicové snímky, tvrdí ruská média.

Obyvatelé Tchien-ťinu, kteří žijí v blízkosti místa exploze, jako první na internet umístili videonahrávky neštěstí. Na jedné z nich je vidět obří ohnivá koule stoupající vysoko nad mrakodrapy, odkud z ní na město pršely svítící trosky.

Tlaková vlna výbuchů se přehnala okolím, roztřásla budovy a rozbíjela skleněná okna. Jeden z obyvatel města uvedl, že výbuch vyrazil všechny dveře v několika domech a způsobil výpadek proudu. "Všichni jsme stáli venku a poslouchali, jak na zem padá tříštící se sklo," dodal.

Neštěstí mezi místními obyvateli vyvolalo vlnu solidarity

Na internetu se začala objevovat nejen čísla na záchranáře či místní úřady pro ty, kdo potřebují pomoc, ale i nabídky ubytování pro ty, kdo se nemohou vrátit domů.

Muž, který uvedl jen rodové jméno Li, nabídl útočiště pro obyvatele, kteří se ocitli bez domova - a na internet připojil svou adresu a telefonní číslo. "Máme tu velké parkoviště, je tu voda, klimatizace, i prostor, kde si mohou odpočinout děti," dodal.

Město Tchien-ťin, kde žije zhruba 15 milionů obyvatel, je důležitou dopravní křižovatkou a průmyslovým střediskem se silnými hospodářskými vazbami na Peking. Od poloviny 19. století je významným přístavem a branou k čínské metropoli. Přístav sdělil, že i přes výbuch funguje normálně.

Skladiště vlastní firma Ruihai Logistics. Ta na své webové stránce uvádí, že má oprávnění k nakládání s nebezpečnými materiály a že ročně přepravuje asi milion tun nákladu.

Průmyslová neštěstí nejsou v překotně se industrializující Číně ničím neobvyklým. Před rokem zabil výbuch v továrně na automobilové součástky ve východní Číně 75 lidí.  Exploze v Tchien-ťin se zařadí k nejtragičtějším v Asii za posledních deset let.

Související