Slovenský prezident Andrej Kiska ve svém čtvrtečním prohlášení okomentoval výsledek nedělního referenda v obci Gabčíkovo nedaleko Bratislavy.

Většina obyvatel tam odmítla zřízení plánovaného tábora pro utečence, pro které už nemá sousední Rakousko kapacity. Andreje Kisku výsledek nepřekvapil. Podle něj by podobné hlasování dopadlo stejně, kdyby se konalo v jakémkoliv městě nebo obci na Slovensku. Odmítavý výsledek je prý důsledkem mnoha chyb, mezi které počítá hlavně špatnou informovanost a malou debatu o migrantech a šíření strachu a nenávisti nejrůznějšími populisty.

"V případě utečenců v Gabčíkovu jde o symbolickou pomoc Rakousku, kam se od nás v minulosti uchýlily desetitisíce lidí," připomněl Kiska v reakci na výsledek referenda o výstavbě tábora pro 500 utečenců z přeplněného tábora v Rakousku. Podle něj nastala doba, kdy slovenští současní i budoucí politici musí veřejnosti jasně říct, zda se Slovensko bude podílet na společných evropských rozhodnutích a převezme část zodpovědnosti při ochraně hranic Evropy, ale i za situaci uvnitř Evropské unie, kam se uprchlíci uchylují v ohrožení života.

"Přestaňme vyvolávat dojem, že se tím, co se od Slovenska jako partnera v Evropské unii očekává, tedy aktuální pomoc s malou částí utečenců a dočasně několika stovkami přemístěnými z Rakouska, na Slovensko valí bezpečnostní, kulturní anebo sociální katastrofa," řekl ve čtvrtek prezident Kiska.

Podle něj nic z toho není pravda a varuje před obracením se na lidi, kteří šíří obavy, strach a nenávist. Oproti tomu nabádá, aby se neodsuzovali lidé, kteří mají strach z neznámého. Mnohdy mají omezený přístup k informacím, které získávají pouze z politických výroků. To byl podle něj i případ obce Gabčíkovo, kdy obyvatelé neměli dost informací a seriózně se s nimi o utečencích nemluvilo.

Obyvatelé Gabčíkova odmítli zřízení tábora pro utečence v místním referendu. K urnám přišlo 58 procent lidí. Z toho 2501 hlasovalo proti pomoci utečencům. Pro bylo pouhých 56 obyvatel. Cílem tábora mělo být pomoci sousednímu Rakousku, které potřebovalo dočasně přesunout 500 utečenců z přeplněného tábora Traiskirchen. Slovenská vláda navzdory referendu Rakousku pomůže.