Poprvé od řádění pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika se na norský ostrov Utöya sjedou účastníci letního tábora mládežnického křídla vládní Strany práce (AUF). Breivik na ostrově 22. července 2011 postřílel 69 lidí.

Jedna z organizátorek uvedla, že nedopustí, aby "ten černý den zastínil vše hezké". Tábor byl oficiálně zahájen v pátek a přihlásilo se na něj tisíc lidí. 

Osm lidských životů si 22. července 2011 vyžádal první Breivikův útok ve vládní čtvrti v centru Osla, kde vybuchla bomba, kterou nastražil v autě. Pak se tento pravicový extremista v převlečení za policistu vydal na Utöyu, kde v té době bylo asi 600 mladých lidí.

Před třemi lety byl Breivik odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

Mezi účastníky pátečního otevření tábora přijeli i tehdejší straničtí představitelé a také tehdejší premiér Jens Stoltenberg. "Je velký kontrast mezi mladými lidmi, kteří vyzařují tolik radosti a životní síly, a Utöyou, která je spojená s 22. červencem, se smutkem, ztrátou a smrtí," poznamenal mimo jiné tento politik, který je od loňského března generálním tajemníkem Severoatlantické aliance.

Během tábora se mají konat různé semináře věnované politickým tématům. V pátek odpoledne k mladým účastníkům promluvila i bývalá norská premiérka Gro Harlem Brundtlandová.

Právě ona byla jedním z cílů Breivikova útoku. Ostrov ale v osudný den opustila půl hodiny před příchodem extremisty. V pátek byla expremiérka jedinou osobou, která vyprávěla o svých vzpomínkách na 22. červenec. Podle agentury DPA ji však bohužel šlo sotva slyšet, protože její řeč přehlušil jásot. Řekla, že si na "strašlivý den" před čtyřmi lety velmi dobře vzpomíná.