Když Jana Romportla před čtyřmi lety operovali v motolské nemocnici, setkal se s lidmi, kteří přišli kvůli rakovině o hlas. Chirurgové jim při takzvané totální laryngektomii odebrali hrtan. Tehdy se expert na kybernetiku a umělou inteligenci rozhodl, že s kolegy navážou na svou dřívější práci a vytvoří aplikaci, která podobně nemocným v budoucnu hlas navrátí.

A to navíc tak, aby zněl stejně jako ten původní, včetně emocí. "Viděl jsem, v jak těžkém jsou psychickém stavu. Je to pro ně devastující. Ztratí hlas a musí dýchat trubkou z krku," popisuje svoje pohnutky Jan Romportl, který nyní pracuje jako datový manažer v telekomunikační firmě O2.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Díky vědcům ze Západočeské univerzity v Plzni hovoří pomocí takzvané řečové protézy desítka lidí, kteří na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku nemocnice v Motole podstoupili radikální zákrok.
  • Stačí jim k tomu tablet s aplikací, která převádí písmo do mluvené řeči.
  • Pro brýle značky Vuzix vytvořili lidé kybernetika Jana Romportla aplikaci na prostorovou navigaci ve městě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.