Evropská unie uzavřela s Vietnamem rámcovou smlouvu o dohodě týkající se volného obchodu. Ta by měla zrušit téměř všechna cla ve vzájemné obchodní výměně. Oznámila to v úterý Evropská komise, která s Vietnamem o volném obchodu jedná již dva a půl roku.

"Tato dobře vyvážená dohoda podpoří obchod s jednou z nejdynamičtějších asijských ekonomik," uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. "Stanovuje nový, lepší a moderní model pro dohody o volném obchodu mezi EU a rozvíjejícími se zeměmi a vytváří dobrý základ pro obchodní vztahy mezi EU a celou jihovýchodní Asií," dodala.

Vietnam je rychle rostoucím trhem zahrnujícím zhruba 90 milionů spotřebitelů. Podle agentury AP se očekává, že dohoda o volném obchodu podpoří evropské investice ve Vietnamu.

Na základě rámcové smlouvy budou nyní vyjednávací týmy řešit některé zbývající technické otázky a připravovat konečnou podobou dohody. Tu pak musí schválit ministři obchodu členských zemí EU a Evropský parlament, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru